StoryEditor

Jak rozpoznać pierwsze oznaki ASF?

O najczęstszych problemach zdrowotnych w chlewniach i praktycznych możliwości ich rozwiązania mówił na naszym seminarium w Poznaniu prof. Dr hab. Zygmunt Pejsak z PIW-PIB w Puławach.
28.05.2018., 16:05h
– Afrykański pomór świń w populacji dzików będzie przez lata – mówił prof. Zygmunt Pejsak – Prawdopodobnie inne kraje także nie wykorzenią tej choroby z populacji zwierząt wolnożyjących. Zdecydowanie możemy jednak chronić stada świń. 

Czynników wpływających na choroby jest dużo, ale to człowiek może ochronić przed nimi stado. W Polsce 95% stad zarażonych jest MHP, a powyżej 80% SIV, PRRS, PCV2. Nie przestrzegając zasad bioasekuracji, wprowadzamy czynniki chorobotwórcze do stada. 
– Zarządzanie stadem to także dbanie o dobrostan. Dzisiaj wiemy, że tylko szczęśliwa świnia, przebywająca w dobrostanie jest w stanie dobrze produkować. Przestrzegamy dobrostanu nie tylko dlatego, że Inspekcja Weterynaryjna kontroluje, ale także, żeby nasze lochy dobrze się rozwijały – mówił prof. Pejsak.

Kontrola i diagnostyka


PRRS – zespół oddechowy, działa podobnie jak wirus HIV u ludzi. Tak samo wirus PRRS uszkadza pierwszą linię obrony przez drobnoustrojami.

Jeśli pojawił się w jednym kojcu, będzie w każdym. Skuteczna kontrola PRRS polega na immunoprofilaktyce, rzetelnej diagnostyce i bioasekuracji. To samo dotyczy innych chorób w sta...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 06:04