Kolejne ogniska w chlewniach
- Sześćdziesiąte szóste ognisko ASF potwierdzono wynikami badań otrzymanych 3 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym (obszar określony w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
- Sześćdziesiąte siódme ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 4 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń, położonym w gminie Jedwabne, w powiecie łomżyńskim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.
- Sześćdziesiąte ósme ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 4 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym
- Sześćdziesiąte dziewiąte ognisko ASF potwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 5 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 136 świń, położonym w gminie Hanna, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.
- Siedemdziesiąte ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 6 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie, położonym w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.
W gospodarstwach, w których wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
To już 47 ognisk w 2017 roku.
Kolejne przypadki u dzików
- 431 przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Stawiszcze (gmina Czeremcha, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko - białoruskiej.
- 432 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Michałki (gmina Rokitno, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 14 km od granicy polsko - białoruskiej.
- 433 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Woskrzenice Duże (gmina Biała Podlaska, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 19 km od granicy polsko - białoruskiej.
- 434 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dobropol (gmina Włodawa, powiat włodawski, województwo lubelskie), w odległości ok. 6 km od granicy polsko - białoruskiej.
- 435 przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Witulin (gmina Leśna Podlaska, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 17 km od granicy polsko - białoruskiej.
- 436 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Międzyrzec Podlaski (gmina Międzyrzec Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 39 km od granicy polsko - białoruskiej.
- 437 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Walinna (gmina Komarówka Podlaska, powiat radzyński, województwo lubelskie), w odległości ok. 37 km od granicy polsko - białoruskiej.
Nie ma wątpliwości, że działania związane z likwidacją choroby są nieskuteczne. Rolnicy z Podlasia apelują o podjęcie zdecydowanych kroków (czytaj TUTAJ), a polski rząd cały czas tylko rozmawia o problemie, tym razem na Ukrainie (czytaj TUTAJ)
Czy czeka nas taka sytuacja jak ta, która panuje obecnie u naszych wschodnich sąsiadów?
al