StoryEditor

Kampania informacyjna o ASF – zobacz film!

– Przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji naprawdę chroni nasze stado przed ASF - tłumaczy prof. Zygmunt Pejsak w spocie informacyjnym, przygotowanym w ramach wielkiej kampanii informacyjnej, dotyczącej afrykańskiego pomoru świń. Ministerstwo rolnictwa chce dotrzeć do jak największej liczby rolników z informacjami dotyczącymi rozpoznawania choroby, a przede wszystkim sposobu uchronienia się przed nią. 
14.10.2016., 22:10h

Przygotowanych jest już ponad milion ulotek, które będą dystrybuowane do wszystkich gospodarstw rolnych w kraju. Od kilku dni na kanale YouTube dostępny jest już film wyprodukowany przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Na podstawie filmu powstał spot, który będzie emitowany w czasie największej oglądalności w telewizji publicznej miedzy innymi przed „Wiadomościami” i „Teleekspresem”. Tych spotów można się spodziewać w TVP już w przyszłym tygodniu.

Cele jest oczywisty: dotarcie do jak największej grupy odbiorców z informacjami dotyczącymi ASF. Eksperci Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach przypominają w nim, że afrykański pomór świń jest śmiertelnie niebezpieczny dla trzody chlewnej oraz całkowicie obojętny dla ludzi.

– Czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie choroby jest wirus afrykańskiego pomoru świń. Drobnoustrój ten jest wyłącznie niebezpieczny dla świń i dzików. Nie jest patogenny dla innych gatunków zwierząt i człowieka. Co niezwykle ważne, ten drobnoustrój jest bardzo odporny na działanie czynników środowiskowych. Nie zabija go, ani wędzenie, ani peklowanie, ani mrożenie. Można nawet powiedzieć, że w mrożonym mięsie ten drobnoustrój przeżywa 1000 dni – tłumaczy w filmie prof. Zygmunt Pejsak z Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

I właśnie z powodu takiej ogromnej odporności ASF w połączeniu z brakiem szczepionki czy leku, biorą się ogromne problemy hodowców. Jedyną metodą walki z chorobą jest bowiem wybijanie wszystkich zwierząt w stadzie. Jeżeli rolnicy chcą tego uniknąć powinni bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji oraz przepisów weterynaryjnych dotyczących kontroli nad zwierzętami.

– Obowiązujące przepisy prawne zarówno krajowe jak i europejskie są dobre. Gorzej wygląda realizacja w terenie. Dlatego, że ci rolnicy drobni, mali, którzy mają kilka lub kilkanaście świń tam jest bardzo trudno wyegzekwować podstawowe zasady bioasekuracji. A to jest numer jeden w walce z ASF- mówi Włodzimierz Skorupski Główny Lekarz Weterynarii.  wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 22:55