StoryEditor

KE : ASF wykryto w 9 krajach!

Utrzymanie wysokiego poziomu zdrowia zwierząt, ochrona sektora przed transgranicznymi chorobami zakaźnymi, jest niezbędnym elementem naszej wspólnej misji.
06.09.2018., 13:09h
Znaczenie współpracy międzynarodowej w zakresie transgenicznych chorób zwierząt i zrównoważonej produkcji zwierzęcej podkreślono podczas konferencji wysokiego szczebla zwołanej podczas kolejnej sesji Komisji Europejskiej.
Mówiono o zagrożeniach jakie niesie za sobą rozprzestrzenienie ASF, guzowatej choroby skóry i ptasie grypy i jak na podstawie innych zwalczonych już chorób, można je całkowicie wyeliminować z krajów UE. 
Problematyka chorób zwierząt gospodarskich z dnia na dzień się pogarsza w całej UE, szczególnie w odniesieniu do ASF.


– Odporny sektor produkcji zwierzęcej stanowi istotną część europejskiej gospodarki. Utrzymanie wysokiego poziomu zdrowia zwierząt, ochrona sektora przed transgranicznymi chorobami zakaźnymi, jest niezbędnym elementem naszej wspólnej misji – mówił Vytenis Andriukaiti Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności podczas konferencji. 
Choroby te dotykają znacznej liczby zwierząt, szybko się rozprzestrzeniają na duże odległości, a tym samym powodują straty produkcyjne i ekonomiczne. Zakłócają handel, ale jednocześnie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. 
– Komisja Europejska traktuje to bardzo poważnie. Co roku UE przeznacza fundusze na zapobieganie rozprzestrzenianiu się tych chorób i kontrolę zarówno w krajach UE, jak i poza nią – tłumaczył Andriukaiti. 
Z upływem lat choroby migrują na coraz to dalsze odległości, a ma to związek ze stałym rozwojem transportu i handlu. 
– Przeciwko chorobom transgenicznym musimy opracować nowe zasady zarządzania, które można byłoby kontrolować. Potrzebna w tym zakresie jest współpraca międzynarodowa członków UE – podkreślił Andriukaiti. 

ASF na świeczniku


Do tej pory UE odnotowała blisko 1 000 ognisk wśród świń domowych i prawie 4 000 przypadków u dzików. Choroba została potwierdzona w dziewięciu krajach UE.
  • Włochy - gdzie od 1978 r. występuje stale (Sardynia) 
  • Estonia, od 2014 r.
  • Łotwa, od 2014 r.
  • Litwa, od 2014 r.
  • Polska, od 2014 r.
  • Rumunia – od 2018 r. 
  • Węgry i Czechy – od 2017 r. wykryto tylko u dzików
  • Bułgaria – od 2018 r. 
W Czechach udało się zahamować przedostanie się ASF na fermy świń, bo jak twierdzi Komisarz, kraj miał dobrą zapobiegawczą strategię zarządzania chorobą. 
– Omawialiśmy afrykański pomór świń pod wieloma względami, zarówno na poziomie politycznym, jak i technicznym. Wiemy dokładnie, o co toczy się gra: jeśli nie będzie to odpowiednio zarządzane, choroba ta może całkowicie zmienić obraz hodowli świń w Europie i na świecie – tłumaczył Komisarz Andriukaiti. 

Jakie narzędzia walki z ASF?

  • Stały monitoring zarówno w krajach dotkniętych, jak i nie dotkniętych chorobą, aby upewnić się, że jakakolwiek możliwa epidemia jest natychmiast wykrywana, a ewentualne rozprzestrzenianie się skutecznie zwalczane.
  • Zastosowanie dobrze znanych i uznanych na arenie międzynarodowej zasad regionalizacji - aby zapewnić najlepszą możliwą kontrolę choroby i umożliwić bezpieczny handel.

– Wdrożenie naszej zharmonizowanej i kompleksowej strategii UE mającej na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób, a ostatecznie ich wyeliminowanie. Ta strategia rozwinęła się wraz z rozwojem choroby, zajmując się wszystkimi możliwymi różnymi elementami, od polowania po bezpieczeństwo biologiczne, od zarządzania dzikami po walkę z naszym najgorszym wrogiem, tak zwanym "czynnikiem ludzkim", który był już odpowiedzialny za niektóre nieprzewidywalne "skoki" choroby – mówił Andriukaiti. 
Pierwsze ognisko ASF w Bułgarii pokazuje, że UE musi pozostać czujna. Walka z afrykańskim pomorem świń będzie długa i trudna, ale jak podkreślił Andriukaiti, nadal będzie priorytetem dla Komisji Europejskiej. 

Działania mające na celu zwalczanie choroby

  • ciągłe dostosowywanie zasad regionalizacji;
  • znaczne wsparcie finansowe UE dla nadzoru, środków nadzwyczajnych i środków zapobiegawczych;
  • rozmieszczenie unijnego zespołu ds. pomocy weterynaryjnej (EUVET) w hotspotach w celu doradztwa w zakresie zarządzania chorobami;
  • spotkania koordynacyjne, audyty i szkolenia mające na celu weryfikację i wzmocnienie zdolności anty-ASF w UE i krajach sąsiadujących;
  • współpraca na poziomie regionalnym, w ramach globalnych ram FAO / OIE na rzecz stopniowej kontroli transgranicznych chorób zwierząt

dkol/ec.europe.eu/ przemowy

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:00