Całe Podlasie i część woj. warmińsko-mazurskiego – tak duży obszar chciała objąć ograniczeniami Komisja Europejska w związku z szerzeniem się afrykańskiego pomoru świń. W wyniku negocjacji w czasie ostatniego posiedzenia Komisji Stałej ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz między przedstawicielami KE a władzami weterynaryjnymi z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii obszar z ograniczeniami (strefa czerwona) pozostanie bez zmian, ale obszar ochronny będzie powiększony o następujące jednostki terytorialne:
- miasto Suwałki,
- miasto Białystok,
- gminy Wiżajny, Rutka-Tartak, Szypliszki, Jeleniewo, Suwałki i Raczki w powiecie suwalskim,
- gminy Krasnopol i Puńsk w powiecie sejneńskim,
- gminy Augustów z miastem Augustów, Nowinka, Sztabin i Bargłów Kościelny w powiecie augustowskim,
- powiat moniecki,
- gminy Suchowola i Korycin w powiecie sokólskim,
- gminy Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Zabłudów, Łapy, Poświętne, Zawady i Dobrzyniewo Duże w powiecie białostockim,
- powiat bielski,
- powiat hajnowski,
- gminy Grodzisk, Dziadkowice i Milejczyce w powiecie siemiatyckim,
- gmina Rutki w powiecie zambrowskim,
- gminy Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Sokoły, Wysokie Mazowieckie z miastem Wysokie Mazowieckie, Nowe Piekuty, Szepietowo, Klukowo i Ciechanowiec w powiecie wysokomazowieckim.
Gdy decyzja KE wejdzie w życie wszystkich producentów I hodowców świń z w.w. obszaru będą obejmować obostrzenia zgodne z rozporządzeniem MRiRW z 31 marca 2014 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń. Chodzi głównie o zakaz przemieszczania żywca poza granice kraju – świnie mogą byś eksportowane wyłącznie po przebadaniu i uzyskaniu świadectwa weterynaryjnego stwierdzającego, że stado jest wolne od afrykańskiego pomoru świń. Obostrzenia dotyczą również przewożenia dzików (zakaz) oraz przemieszczania mięsa z dzików, które może być przemieszczane wyłącznie w obrębie naszego kraju po uzyskaniu ujemnych wyników ASF.
pj