Kolejne trzy ogniska ASF
Na mapie udostępnionej przez Główny Inspektorat Weterynarii pojawiły się trzy nowe ogniska ASF, każde w strefie czerwonej i niedalekiej odległości od poprzenio wyznaczonych ognisk choroby.
- Ognisko 32. wystąpiło w gospodarstwie w miejscowości Sławno (gmina Kiszkowo, powiat gnieźnieński).
- Ognisko 33. wystąpiło w gospodarstwie w miejscowości Studzieniec (gmina Rogoźno, powiat obornicki).
- Ognisko 34. wystąpiło w gospodarstwie w Głuszynie, skrajnie południowo położonej dzielnicy miasta Poznania.
Obecnie nie są znane szczegóły dotyczące gospodarstw, w których pojawiły sie ogniska, jednak służby weterynaryjne poinformowały nas o prowadzonej na bieżąco likwidacji ognisk choroby, wynikającej z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 (zabicie i utylizacja świń, oczyszczanie i dezynfekcja, wyznaczanie obszarów objętych ograniczeniami, tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk).
ASF w Wielkopolsce
Do tej pory ogniska wyznaczono w powiatach poznańskim, obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim, gnieźnieńskim, wągrowieckim i pilskim. Jednak strefa czerwona obejmuje również część powiatu chodzieskiego.
W strefie czerwonej stawki za tuczniki są o 20 do 30 gr/kg wagi poubojowej niższe. Największy dramat cenowy przeżywają hodowcy na obszarach zagrożonych i zapowietrzonych. Tam, o ile uda się w ogóle sprzedać tuczniki (muszą być zgody właściwych miejscowo powiatowych lekarzy weterynarii) stawki są dużo niższe. Obecnie jest to maksymalnie 7,25 zł/kg w klasie E, a w przypadku żywca jest to maks. 5,3 zł/kg netto.