StoryEditor

Kolejne ogniska ASF - zbliżamy się do setki

Dziewięćdziesiąt pięć ognisk afrykańskiego pomoru świń w polskich chlewniach nie wróży dobrze ani hodowli, ani handlowi zagranicznemu. Bośnia i Hercegowina jest kolejnym państwem, które wprowadziło zakaz eksportu z zagrożonych województw.
11.09.2017., 14:09h
Stan epidemii na 8 września nie wygląda dobrze: mamy w Polsce już 95 ognisk choroby.
  • Dziewięćdziesiąte czwarte ognisko (a siedemdziesiąte pierwsze w tym roku) potwierdzono wynikami badań otrzymanych w dniu 3 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF - Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
  • Dziewięćdziesiąte piąte ognisko (a siedemdziesiąte drugie w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań z 8 września tego roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń, także położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. 


W obu gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

Bośnia i Hercegowina wprowadza zakaz

Od 6 września bieżącego roku obowiązuje też wprowadzony przez władze Bośni i Hercegowiny zakaz eksportu z województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego towarów i zwierząt, które mogą stwarzać jakiekolwiek zagrożenie. Należą do nich:
  • żywe świnie domowe i dzikie;
  • nasienie świń domowych i dzikich;
  • embriony, komórki jajowe świń domowych i dzikich;
  • świeże mięso świń domowych i dzikich;
  • produkty z mięsa świń domowych i dzikich, które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa ASF;
  • produkty pochodzenia zwierzęcego (wieprzowina) przeznaczone dla rolnictwa, przemysłu i innych celów, które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa ASF;
  • produkty pochodzenia zwierzęcego (wieprzowina) przeznaczone dla przemysłu farmaceutycznego, medycznego (w tym celów chirurgicznych), które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa ASF;
  • materiały patologiczne i biologiczne produktów wieprzowych, które nie zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa;
  • żywe świnie, które nie pochodzą z terenu trzech województw objętych restrykcjami, ale przed wjazdem na teren Bośni i Hercegowiny były transportowane przez te województwa.

al
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 01:53