Przybywa ognisk ASF wśród świń. Po miesiącu wirus powrócił do województwa wielkopolskiego, które jest dużym zagłębiem trzody chlewnej w Polsce. Tym razem zaatakował w miejscowości Białęgi, na północ od Poznania (gmina Murowana Goślina). Obszar ten objęty jest ograniczeniami (strefa różowa).
Zobacz także: ASF w powiecie parczewskim daje popalić hodowcom
Zobacz także: ASF w powiecie parczewskim daje popalić hodowcom
- ASF pojawił się w stadzie liczącym kilkanaście sztuk świń w gospodarstwie ekologicznym, utrzymującym te zwierzęta na powietrzu w zagrodzie – poinformował nas powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu Grzegorz Wegiera. Dodał, że w gospodarstwie jest wdrożona pełna bioasekuracja.
Wirus ASF najprawdopodobniej przyniosły ptaki
Zdaniem Wegiera wirus dostał się do gospodarstwa najprawdopodobniej za pośrednictwem ptaków krukowatych.
- Jednak ze względu na specyfikę gospodarstwa nie będziemy ograniczać rolnictwa w tej okolicy – zapewnił lekarz.
A niestety, w pobliżu ogniska, w odległości ok. 3 km, w Mściszewie znajdują się większe fermy trzody chlewnej.
Gdzie stwierdzono ASF w Polsce?
Jest to już trzecie ognisko ASF w Wielkopolsce w tym roku. Wcześniej choroba wystąpiła w powiecie międzychodzkim (14 czerwca) oraz obornickim (29 czerwca).
Jest to jednocześnie 17 ognisko w Polsce w tym roku. Do tej pory wirusa stwierdzono też na Dolnym Śląsku (1 ognisko), Mazowszu (2 ogniska), Warmii (2 ogniska) i na Lubelszczyźnie (9 ognisk, głównie w powiecie parczewskim, gdzie jest silna koncentracja hodowli). W związku z chorobą w tym roku wybito już ponad 7200 świń.
ASF: Powstaje techniczna grupa kontaktowa ds. afrykańskiego pomoru świń
W związku z pojawieniem się ASF w powiecie poznańskim, cały obszar miasta i powiatu uznany został za potencjalnie zagrożony chorobą. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał wczoraj rozporządzenie o odstrzale sanitarnym dzików. Odstrzelone mają być 243 zwierzęta.
ASF 409 ognisk u świń w UE
ASF nadal rozprzestrzenia się także w innych krajach. Do 24 lipca stwierdzono łącznie 409 ognisk u świń. Najgorsza sytuacja jest w Rumunii, gdzie wykryto aż 258 ognisk i w Chorwacji, gdzie stwierdzono 112 ognisk. Polska z liczbą 17 ognisk zajmuje trzecie miejsce w UE.
Kamila Szałaj
Fot:envato.elements