ASF nie odpuszcza
93. przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Janowo (gmina Narewka, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko-białoruskiej. Według standardowych procedur zwłoki przebadano na obecność wirusa ASF, a następnie zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Dziki pod odstrzałem
Tymczasem w wielu województwach trwa walka z dzikami. Na chwilę obecną całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału do marca 2017 r. wynosi 7468 dzików w województwach lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Do tej pory pozyskano 1074 dzików. Odstrzał sanitarny dzików jest realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego. Jego celem jest zmniejszenie gęstości populacji dzika do poziomu co najwyżej 0,5 osobnika na km2 na określonych obszarach. Ministerstwo chce w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń na terenie naszego kraju oraz zmniejszyć szkody łowieckie wyrządzone m.in. przez te zwierzęta.
Obiektywna wycena strat
Ministerstwo Rolnictwa stwierdziło, że w sprawie redukcji pogłowia dzików należy zacieśnić współpracę z Ministrem Środowiska, przede wszystkim w kwestii zmiany przepisów dotyczących szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych. – Nowe rozwiązania prawne w tym zakresie powinny uwzględniać oczekiwania rolników i regulować zagadnienia odszkodowań w sposób kompleksowy. Przede wszystkim szkody powinny być szacowane przez obiektywnych i niezależnych ekspertów, a nie jak dotychczas przez przedstawicieli zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich. Pozwoli to na obiektywną i rzetelną wycenę poniesionych przez rolnika strat – informuje Ministerstwo rolnictwa. dj
StoryEditor
Kolejny dzik z ASF
To już 93. przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce – potwierdza Główny Lekarz Weterynarii.