StoryEditor

Kolejny program wsparcia dla rolników

Rząd proponuje kolejny program pomocy dla rolników - hodowców świń, którzy ponieśli straty w wyniku rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy będą mogli starać się o rekompensaty z tytułu utraconych dochodów. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 30 mln zł. 
08.12.2017., 11:12h
Wysłany właśnie do konsultacji społecznych projekt ma celu ”uruchomienie pomocy dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF)”.
Komu pomoc?
Pomoc będzie udzielana rolnikom, których siedziba stada znajduje się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym i którzy z powodu wystąpienia ASF uzyskali obniżone dochody z tytułu prowadzenia produkcji świń. Rekompensata będzie
obliczana na podstawie różnicy w wysokości dochodu w kwartale, półroczu lub roku, począwszy od 1 lipca 2017 r. w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży świń z trzech ostatnich kilku lat po odjęciu roku z najwyższymi i najniższymi dochodami.
Szacuje się, że pomoc może otrzymać 3822 producentów świń z terenów ASF. 
Nie dla wszystkich
Ponieważ to już kolejny program pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF rząd zdecydował się na ograniczenie pomocy. Będą z niej wyłączeni producenci rolni, którzy:
1)    uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych,
2)    uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku
wieprzowiny,
3)    uzyskali pomoc w ramach krajowych programów wsparcia, przyznano
odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia albo na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii,
4)    sprzedali świnie w ramach prowadzonej działalności handlowej, przetwórczej, utylizacji, targów, wystaw, pokazów lub konkursów.

Chętni wnioski będą mogli składać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oprócz wypełnienia wniosku rolnicy muszą pamiętać o złożeniu oświadczenie, że do pomocy objętej wnioskiem nie przyznano mu:
  • pomocy finansowej ze środków krajowych,
  • odszkodowania z tytułu ubezpieczenia lub odszkodowania na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii nakazującej zabicie świń lub poddanie ich ubojowi.

A także, co jest bardzo ważne, oświadczenia o kwocie utraconego dochodu.   wk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:51