Komu pomoc?
Pomoc będzie udzielana rolnikom, których siedziba stada znajduje się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym i którzy z powodu wystąpienia ASF uzyskali obniżone dochody z tytułu prowadzenia produkcji świń. Rekompensata będzieobliczana na podstawie różnicy w wysokości dochodu w kwartale, półroczu lub roku, począwszy od 1 lipca 2017 r. w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży świń z trzech ostatnich kilku lat po odjęciu roku z najwyższymi i najniższymi dochodami.
Szacuje się, że pomoc może otrzymać 3822 producentów świń z terenów ASF.
Nie dla wszystkich
Ponieważ to już kolejny program pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF rząd zdecydował się na ograniczenie pomocy. Będą z niej wyłączeni producenci rolni, którzy:1) uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych,
2) uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku
wieprzowiny,
3) uzyskali pomoc w ramach krajowych programów wsparcia, przyznano
odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia albo na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii,
4) sprzedali świnie w ramach prowadzonej działalności handlowej, przetwórczej, utylizacji, targów, wystaw, pokazów lub konkursów.
Chętni wnioski będą mogli składać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oprócz wypełnienia wniosku rolnicy muszą pamiętać o złożeniu oświadczenie, że do pomocy objętej wnioskiem nie przyznano mu:
- pomocy finansowej ze środków krajowych,
- odszkodowania z tytułu ubezpieczenia lub odszkodowania na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii nakazującej zabicie świń lub poddanie ich ubojowi.
A także, co jest bardzo ważne, oświadczenia o kwocie utraconego dochodu. wk