StoryEditor

Komisja Europejska rozszerza strefę ochronną w Polsce w związku z ASF

Strefa ochronna w Polsce objęta ograniczeniami z powodu występowania przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików zostanie rozszerzona – taką decyzję podjęła Komisja Europejska. Polski resort rolnictwa nie popiera tego postanowienia.
03.02.2016., 08:02h

Decyzja o nieznacznym powiększeniu obszaru objętego ograniczeniami na terytorium Polski zapadła na spotkaniu Stałego Komitetu ds. roślin, zwierząt, żywności i paszy 12 stycznia br. Według Komisji Europejskiej powodem są ostatnie wykryte ogniska ASF u dzików w naszym kraju. Strefa ochronna zostanie rozszerzona na pozostałą część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i Hajnówka w województwie podlaskim.

Ministerwtwo pyta: po co?
Polskie ministerstwo rolnictwa uważa, że decyzja ta jest bezpodstawna, ponieważ w ostatnim czasie nie nastąpiło nic, co uzasadniałoby jej podjęcie. Minister Krzysztof Jurgiel kilkakrotnie kierował w tej sprawie pisma do komisarza UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa. – Takiego postępowania nie można uznać ani za adekwatne, ani za proporcjonalne do zaistniałej na terytorium Polski sytuacji. W naszym kraju ostatnie z trzech dotychczas wykrytych ognisk afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 31 stycznia 2015 r. – wyjaśniono w niedawnym komunikacie resortu. Polska zamierza poruszyć tę kwestię na posiedzeniu ministrów rolnictwa, które odbędzie się 15 lutego.

ASF dalej szaleje
Jednak obawy KE nie są przesadzone. Pod koniec stycznia białoruskie media podały, że na jednym z gospodarstw w tym kraju padło ponad 700 świń. Informację potwierdził okręgowy zarząd departamentu rolnictwa miasta Soligorsk, na którego terenie znajduje się ferma. Prawdopodobnie przyczyną masowej śmierci jest afrykański pomór świń. Panująca zaraza u naszych sąsiadów nie napawa optymizmem producentów wieprzowiny w Polsce, szczególnie w woj. podlaskim. – Brak podjęcia współpracy z Białorusią w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń u dzików oddala prawdopodobnie na kolejne lata możliwość uwolnienia Polski od tego wirusa. Kolejne przypadki zakażonych dzików stwierdzone najbardziej na północ i południe strefy z ograniczeniami wyraźnie świadczą o ich białoruskim pochodzeniu – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.

Planowane są odstrzały dzików
W ubiegłym tygodniu resort rolnictwa poinformował, że z powodu występowania ASF za wschodnią granicą planowane jest wprowadzenie na terenie Polski odstrzału sanitarnego dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą. Odstrzał ok. 40 tys. zwierząt ma spowodować przerzedzenie populacji dzika do poziomu 0,5 osobnika na km². Program zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym kraju na 2016 rok będzie kosztować ponad 14,5 mln zł.  Do tej pory stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików i 3 ogniska u świń, wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Ostatni przypadek stanowiły zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Gruszki (gmina Narewka, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko-białoruskiej.  dj

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. styczeń 2025 16:52