GIW podał informację o kolejnych pięciu ogniskach ASF, z czego cztery wyznaczono w woj. wielkopolskim, jedno w woj. lubelskim. W Polsce wyznaczono 23 ogniska ASF, z czego ponad połowa pojawiła się w Wielkopolsce. Niestety nie wróży to nic dobrego dla hodowców, ponieważ to największe w Polsce zagłębie produkcji świń.
Tylko cztery województwa w Polsce odpowiadają za 60% pogłowia. Najwięcej trzody chlewnej utrzymuje się w woj. wielkopolskim (2,1 mln szt.), mazowieckim (1,32 mln), łódzkim (0,96 mln) i kujawsko-pomorskim (0,85 mln).
Gdzie wykryto ASF?
- 19. ognisko ASF w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, gmina Kiszkowo, miejscowość Skrzetuszewo. W gospodarstwie utrzymywano 17 świń, znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami, czerwona strefa
- 20. ognisko ASF w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Ujście, w miejscowości Chrustowo. W gospodarstwie utrzymywano 568 świń. Gospodarstwo znajdowało się poza obszarem objętym ograniczeniami. Niebawem pojawi się rozporządzenia wprowadzające czerwoną strefę.
- 21. ognisko ASF w woj. lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Uchanie, w miejscowości Jarosławiec. Utrzymywano tam 2 świnie. Ognisko znajduje się w bliskiej odległości od ogniska nr. 1/2024, które wyznaczono na początku czerwca.
- 22. ognisko ASF w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, w gminie Rogoźno, w miejscowości Studzieniec. W gospodarstwie utrzymywano 19 świń.
- 23. ognisko ASF w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kiszkowo w miejscowości Ujazd.
Hodowcy z Wielkopolski mówią, że najgorszym problemem jest brak rzetelnej informacji dot. przemieszczania, ewentualnej sprzedaży zwierząt w czerwonej i niebieskiej strefie. Brak wiedzy i oczekiwanie na decyzję wprowadza dodatkowy stres i domyślenia i tworzenie scenariuszy. To niestety także życie w ciągłym strachu.
- Wszyscy zachowują się tak jakby teraz wystąpiło pierwsze ognisko ASF w Polsce. Mamy wirusa ASF w Polsce od 10 lat i nadal nikt się niczego nie nauczył i nikt nic nie wie. Mieszkam tuż przy granicy z czerwoną strefą i w mojej okolicy jest ogromny stres, co się wydarzy jutro. Nie wiem czy odbiorą ode mnie świnie czy nie, jednego dnia jest zgoda, drugiego może jej nie być. Trudno sobie wyobrazić, co się dzieje w czerwonej strefie. Jest na pewno problem ze sprzedażą świń. My żadnej pomocy nie potrzebujemy, my sobie poradzimy. Chcemy tylko wiedzieć jak to jest, a nie słuchać z każdej strony innej informacji i domyślać się co nastąpi. Powinno być tak, że jeśli coś takiego się wydarzy jak ognisko, to zbierasz hodowców z okolicy i z nimi rozmawiasz, tłumaczysz na czym stoją. Przedstawiasz scenariusze, żeby wiedzieli co ich czeka - mówi producent świń z powiatu wągrowieckiego.
Mapa ASF w Polsce
Mapa ASF wygląda coraz gorzej, czerwonych stref przybywa. Na mapie brakuje jeszcze jednej w powiecie pilskim, ale lada chwila razem z rozporządzeniem Wojewody się pojawi. Co dalej zrobi z tym KE też trudno powiedzieć, bo na to już nikt nie ma wpływu.