Wirus ASF w województwie lubuskim rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. O pierwszym padłym dziku, u którego wykryto wirus afrykańskiego pomoru świń informowaliśmy za pomocą naszego portalu dokładnie tydzień temu (14.11). Od tego czasu liczba dzików, która była zarażona znacznie się zwiększyła. Zaledwie 4 dni po pierwszym przypadku (18.11) GLW podał do informacji publicznej wiadomość o drugim przypadku ASF u dzika. Niestety długo nie trzeba było czekać na następne złe wieści, bowiem już kolejnego dnia liczba z dwóch dzików zarażonych wirusem wzrosła aż do 18 osobników. Dzisiaj GLW poinformował o 2 kolejnych przypadkach zarazy wykrytej w tuszach padłych dzików.
W miejscu znalezienia dzików z potwierdzonym badaniami wirusem ASF wyznaczono obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona) oraz wyznaczono obszar ochronny (strefa żółta), która swoim zasięgiem obejmuje część województwa lubuskiego oraz przygraniczne tereny województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Podczas IV Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu gościem naszej redakcji był Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Mirosław Welz. W wywiadzie z nami przedstawił aktualną sytuację w zakresie zwalczania wirusa ASF w woj. lubuskim. ZOBACZ FILM!
StoryEditor
Lubuskie: Kolejne przypadki wirusa ASF u dzików
Wieści o tym, że wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się nagle na zachodzie Polski spadła na nas tydzień temu jak grom z jasnego nieba. Spływają do nas kolejne złe informacje. Badania tusz kolejnych trucheł znalezionych dzików wykazały obecność wirusa ASF.