Konferencja odbyła się w związku z wykryciem na Podlasiu afrykańskiego pomoru świń. Oprócz szefa resortu rolnictwa udział wziął jego zastępca Tadeusz Nalewajk, a także Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk. Obecny był także kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF PIW-PIB prof. Zygmunt Pejsak.
Dziennikarzom przedstawiono aktualną sytuację w rejonie znalezienia ogniska choroby. Według wstępnych danych, w promieniu 10 km od miejsca znalezienia martwego dzika znajduje się 117 gospodarstw i 398 sztuk świń. W gospodarstwie rolnika, który znalazł martwego dzika znajduje się 5 świń, które przebadano klinicznie i nie stwierdzono żadnych objawów choroby zakaźnej. Mimo to zostały one ubite pod urzędową kontrolą.
Jak poinformował Janusz Związek, kolejne działania polskich służb mają polegać na:
- Dokonaniu fizycznej kontroli we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie, położonych w wyznaczonym obszarze, połączonej ze spisem zwierząt i dokonaniem indywidualnego oznakowania świń, badaniem klinicznym zwierząt oraz pobraniem próbek do badań laboratoryjnych od wszystkich świń w tych gospodarstwach.
- Wprowadzeniu czasowego zakazu wprowadzania i wyprowadzania świń z gospodarstw położonych w wyznaczonym obszarze.
- Sporządzenie planu zwalczania afrykańskiego pomoru świń na wyznaczonym obszarze.
Dyrektor PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk potwierdził także wykrycie drugiego przypadku ASF u martwego dzika w wyznaczonym obszarze. bcz
Źródło: MRiRW