Przede wszystkim nakazuje utrzymanie świń w warunkach, które wykluczą ich kontakt nie tylko z dzikami, ale też zwierzętami domowymi. Trzoda chlewna ma być ulokowana w pomieszczeniach zamkniętych zaopatrzonych w osobne wejście bez bezpośrednich przejść do innych części budynków, w których utrzymywane są inne zwierzęta.
Nowelizacja uszczegóławia też wymogi odnośnie do wielkości mat dezynfekcyjnych, które muszą być wyłożone przed wjazdami oraz wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wejściami i wyjściami do chlewni. Przed wejściami powinny one mieć szerokość równą tym wejściom oraz minimalną długość 1m. Podobnie maty przed wjazdami mają mieć szerokość równą tym wjazdom oraz długość nie mniejszą niż obwód największego koła pojazdu wjeżdżającego na teren gospodarstwa. Maty przed wjazdami są zbędne, jeśli wybudowane zostaną niecki dezynfekcyjne.
Dodatkowo:
- obsługą świń mogą zajmować się osoby tylko w jednym gospodarstwie,
- obowiązkiem przed wejściem do chlewni jest mycie i odkażanie rąk, a także czyszczenie i odkażanie obuwia,
- obsługa chlewni ma obowiązek używać odzieży ochronnej,
- w gospodarstwie należy prowadzić rejestr środków transportów do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestr wejść i wyjść osób wchodzących do chlewni.
Najwięcej kontrowersji budzą jednak zapisy, które ograniczają na obszarze zagrożenia wykorzystania własnego zboża czy słomy do produkcji świń. Zgodnie z nowelizacją zakazuje się:
- karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi ze stref czerwonej i niebieskiej chyba że zostaną one poddane procesom unieszkodliwiającym wirusa ASF lub są e składowane przez 30 dni w miejscu niedostępnym dla dzików,
- wykorzystania na ściółkę słomy pochodzącej ze stref niebieskiej i czerwonej chyba że poddano ją procesom unieszkodliwiającym wirusa ASF lub składowano przez 90 dni w miejscu niedostępnym dla dzików,
- uboju zwierząt na cele własne w gospodarstwie niepochodzących z tego gospodarstwa.
Dodatkowo planowana nowela drugiego aktu prawnego – „Programu bioasekuracji” nakłada na producentów świń gospodarujących na terenie stref niebieskich i czerwonych budowę pojedynczego związanego trwale z podłożem ogrodzenia o wysokości 1,5 m.
Nowe wymagania mają być spełnione do 14 sierpnia 2017 poza budową płotów, które mają powstać do końca tego roku. Rolnicy, którzy nie będą w stanie spełnić tych wymagań i zgłoszą ten fakt do PLW mogą liczyć na rekompensaty za nieutrzymywanie trzody chlewnej. W jakiej dokładnie kwocie jeszcze nie wiadomo.
Jeśli po wyznaczonych datach inspekcja stwierdzi, że w gospodarstwie nie są dotrzymane wymogi bioasekuracji może nakazać ubój lub likwidację świń oraz zakazać dalszego chowu przez okres trwania programu.
Koszty związane z wdrożeniem nowych wymagań mają pokryć rolnicy. Póki co nie przewidziano żadnego programu refundacji, choćby na budowę ogrodzeń wokół gospodarstw.
pj-t