Krzysztof Jurgiel, Stephane Le Foll i Christian Schmidt osiągnęli porozumienie w sprawie najważniejszych problemów, z którymi borykają się europejscy rolnicy. „Polska, Francja i Niemcy są zgodne co do tego, że afrykański pomór świń stanowi poważny problem dla unijnych rolników, w szczególności w Polsce oraz innych dotkniętych państwach. Doświadczenia z przeszłości wskazują, że walka z tą chorobą może być długotrwała i wymagać wielokierunkowych działań i znacznych nakładów finansowych” – czytamy w oświadczeniu.
W dokumencie wszyscy trzej ministrowie rolnictwa dostrzegają, że konieczność wdrożenia dotkliwych dla producentów ograniczeń, nakazów i zakazów weterynaryjnych, spowodowała większą niepewność dla całego sektora wieprzowiny w państwach członkowskich UE. Straty ponoszą m. in. producenci prosiąt oraz tuczników ze względu na brak ciągłości sprzedaży w gospodarstwach, co generuje dodatkowe koszty przedłużającego się utrzymania zwierząt, znaczne straty w przychodach oraz negatywnie wpływa na opłacalność produkcji.
We wspólnym oświadczeniu Francja i Niemcy doceniają zaangażowanie Polski oraz pozostałych państw UE dotkniętych pomorem świń w podejmowaniu intensywnych, wielokierunkowych działań mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Unii Europejskiej. Wzywają także Komisję Europejską do dalszego wspierania wysiłków tych państw w walce z ASF, także poprzez uruchomienie dodatkowych funduszy na ten cel.
Ministrowie rolnictwa Polski, Francji i Niemiec będą także namawiać Komisję Europejską do wzmocnienia dialogu z państwami dotkniętymi ASF a niebędącymi członkami Unii Europejskiej. Ich zdaniem jest to jedna z metod skutecznego zahamowania dalszego szerzenia się afrykańskiego pomoru świń w Europie. oprac. bcz
Źródło: MRiRW
Fot. Sierszeńska