W ostatnim czasie w krajach Unii Europejskiej sytuacja na rynku trzody chlewnej jest trudna ze względu na nadpodaż żywca. Jest to wynikiem spadku eksportu do Azji i wzrostu produkcji żywca w UE. Stagnacja w eksporcie do Azji wynika z mniejszego popytu na wieprzowinę w Chinach oraz konkurencyjnej ceny wieprzowiny pochodzącej z USA.
– Niestety, w chwili obecnej obserwujemy sezonowy spadek cen żywca. We wrześniu ceny spadły o 6%. Niestety spadek ten ma miejsce na rynkach nie tylko Polski, ale także całej Europy, w krajach europejskich, a bezpośrednio przenosi się to także na ceny żywca w Polsce. W ostatnim tygodniu września średnia cena wynosiła 5,1 zł i była porównywalna z cenami stosowanymi w innych krajach Unii Europejskiej – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Z danych resortu rolnictwa wynika, że mniej niż w Polsce płacono jeszcze w pięciu państwach dużych producentów świń: Belgii, Holandii, Francji, Danii i w mniejszym – Estonii. Na spadek cen ma wpływ wzrost pogłowia, ponieważ w Polsce wzrosło ono o 4,5%, a w innych krajach także wzrastało na poziomie średnio 1% w tym roku. W sierpniu 2017 r. w Polsce skupiono o ponad 8%...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Nadpodaż ciągnie rynek trzody w dół
Ministerstwo rolnictwa przyznaje, że mamy obecnie do czynienia z sezonowym spadkiem cen skupu żywca wieprzowego. Podobna sytuacja jest również w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Na ogólną złą tendencję rynkową nakładają się dodatkowo problemy z afrykańskim pomorem świń.