Za rozdysponowanie unijnej pomocy, którą Unia Europejska uchwaliła we wrześniu 2016 r. będzie odpowiedzialna Agencja Rynku Rolnego. Z ogólnej kwoty pomocy w wysokości 350 mln euro, Polsce przyznano 22,6 mln euro. W przeliczeniu na złotówki będzie to ok. 98,6 mln złotych. Jednocześnie państwa członkowskie mogą przyznać dodatkowe wsparcie krajowe identycznej wielkości.
W projekcie rozporządzenia przewiduje się przyznanie pomocy finansowej:
- Producentowi mleka w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mięsnych lub buhaja czystorasowego rasy mięsnej, aby umożliwić producentowi przejście na produkcję bydła mięsnego.
- Producentowi świń w formie refundacji kosztów zakupu loszek hodowlanych lub knurów hodowlanych.
- Producentowi świń, który utrzymywał świnie na obszarach objętych restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mięsnych lub buhaja czystorasowego rasy mięsnej, aby umożliwić producentowi przejście na produkcję bydła mięsnego.
- Producentowi świń, który utrzymywał świnie na obszarach objętych restrykcjami z tytułu ASF w formie rekompensat z tytułu niższych cen sprzedanych świń.
Proponowane wsparcie dla rolników ze stref ASF ma na celu z jednej strony rekompensatę strat ponoszonych w wyniku problemów ze sprzedażą świń, a z drugiej strony ma na celu ułatwienie w zmiany profilu produkcji na bydło mięsne.
W przypadku sektora mleka proponuje się pomoc dla gospodarstw o małej skali produkcji. Ich liczba systematycznie spada, a przestawienie się na inną formę produkcji jest ekonomicznie utrudnione. wk
Fot. Sierszeńska