StoryEditor

Nie tylko dziki są winne! Niestety…

Głównymi przyczynami kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń, nie są dziki, ale niestosowanie się przez rolników do zasad bioasekuracji twierdzi Inspekcja Weterynaryjna. Taki obraz wyłania się z analizy tzw. protokołów epizootycznych.
20.09.2017., 09:09h
Sporządzenie protokołu epizootycznego jest jedną z czynności, do których zobowiązany jest powiatowy lekarz weterynarii po otrzymaniu zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt. Dochodzenie epizootyczne obejmuje co najmniej ustalenie:

1. okresu, w którym choroba zakaźna zwierząt mogła rozwijać się w gospodarstwie przed stwierdzeniem jej wystąpienia;

2. miejsca pochodzenia źródła choroby zakaźnej zwierząt wraz z ustaleniem innych
gospodarstw, w których zwierzęta z gatunku wrażliwego mogły zostać zakażone,

3. dróg przemieszczania się ludzi, zwierząt i przedmiotów, które mogły być przyczyną szerzenia się choroby zakaźnej zwierząt, do lub z gospodarstwa. 

Poza przeprowadzeniem dochodzenia epizootycznego powiatowy lekarz weterynarii powinien m.in. przeprowadzić badanie kliniczne zwierząt, a także pobrać i wysłać próbki do badań laboratoryjnych. W ramach protokołu dochodzenia epizootycznego uwzględnione są wszystkie najważniejsze informacje. A więc nie tylko ustalenie potencjalnej przyczyny zakażenia, ale przedstawienie ogółu posiadanych informacji na temat wystąpienia choroby zakaźnej. To dlatego protokoły epizootyczne pełnią bardzo ważną rolę w identyfikowaniu przyczyn afrykańskiego pomoru świń.

Choć nie zawsze się to udaje. Pomimo przeprowadzenia szeregu czynności urzędowych, czasami nie można ustalić źródło choroby, co jest związane np. z tym, że przeprowadzenie dochodzenia może być utrudniane przez rolników w gospodarstwach, w których stwierdzono ASF.
 
Protokoły dochodzeń epizootycznych analizowane są na wszystkich szczeblach Inspekcji Weterynaryjnej. Na podstawie informacji zawartych w protokołach z dochodzeń epizootycznych dotychczas najbardziej prawdopodobne źródła wprowadzenia choroby do gospodarstw są następujące:

  • skarmianie świń świeżą zielonką zebraną z terenów bytowania dzików, na których stwierdzono przypadki ASF u dzików,
  • niedostateczne przestrzeganie zasad bioasekuracji przy utrzymywaniu i obsłudze różnych gatunków zwierząt gospodarskich,
  • wykonywania innych czynności gospodarskich, np. prac polowych, wyrąb drzewa w lesie, na obszarach występowania ASF,
  • działanie człowieka (np. nielegalny handel świniami).

Wyniki analiz przeprowadzanych przez Głównego Lekarza Weterynarii służą do ustalenia źródła wprowadzenia choroby do gospodarstwa, określenia potencjalnych gospodarstw kontaktowych oraz podjęcia działań, które mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Generalnie można powiedzieć, że wyniki protokołów epizootycznych są wykorzystywane są w celu wyeliminowania źródła lub źródeł zakażenia wirusem ASF.
 
Od 17 lutego 2014 r. w Polsce zarejestrowano 98 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Większość z nich dotyczyła małych i średnich gospodarstw.    wk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 01:23