Dla kogo?
Odsetki od pożyczki, którą będą mogli otrzymać hodowcy, spłaci państwo. Kto może starać się o taką pożyczkę? Producent świń, który utrzymywał zwierzęta w siedzibie stada na obszarach:
- wymienionym w części II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (Dz. Urz. UE L 295 z 11.10.2014, str. 63, z późn. zm.);
- zapowietrzonym lub zagrożonym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Na co pożyczka?
Otrzymane fundusze można przeznaczyć na spłatę różnych zobowiązań, w tym:
- spłatę z tytułu umów sprzedaży, w tym nieopłaconych faktur za maszyny i urządzenia, materiał siewny i szkółkarski, nawozy, pasze, ŚOR, opał, paliwo i zwierzęta, itp.;
- spłatę kredytów i pożyczek, w tym kredytów konsolidacyjnych oraz kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania;
- opłaty za pobór wody, energii i odbiór ścieków.
Pomocy nie może otrzymać rolnik, który wyczerpał limit de minimis.
Ile?
Na siedzibę stada w zależności od liczby świń, które były utrzymywane w 2016 roku, można otrzymać od 50 tysięcy do 1 miliona złotych. Pożyczka jest bezpłatna. Można ją zaciągnąć na okres 10 lat.
Kiedy i gdzie składać wnioski?
Wnioski można składać w odpowiednim biurze powiatowym ARiMR. Dokumenty należy złożyć nie później niż 12 miesięcy po zakończeniu obowiązywania ograniczeń w handlu świniami.
Wzór wniosku
Umowa pożyczki
Wzór wniosku
Umowa pożyczki
al na podst. ARiMR
fot. Janusz-Twardowska