StoryEditor

O hodowcach świń w Brukseli

Na poniedziałkowym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa Polska złoży wniosek o dodatkowe wsparcie dla producentów wieprzowiny poszkodowanych przez wirus afrykańskiego pomoru świń. Tymczasem na rynku trzody chlewnej po chwilowych obniżkach cen skupu oczekuje się powrotu do tendencji wzrostowej.
09.10.2016., 12:10h

Z danych Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej w poprzednim tygodniu średnia cena skupu tuczników spadła o 21 groszy i wyniosła 5,49 zł/kg żywca. To efekt tego co działo się za naszą zachodnią granicą. Wszystko zaczęło się od spadku ceny w Niemczech o 6 eurocentów, co spowodowało obniżenie ceny w większości unijnych krajów. Pozostałe kraje niestety podążyły za negatywnym trendem niemieckim. W Holandii cena spadła o 6 eurocentów, w Belgii o 5 eurocentów, w Hiszpanii o 3 eurocenty, a we Francji o 2 eurocenty.

O ASF w Brukseli

Ale to nie ceny skupu wieprzowiny, będą głównym tematem rozmów unijnych ministrów rolnictwa, ale zagrożenia wynikającego dla tego rynku z rozprzestrzeniającego się w Polsce wirusa ASF. Minister Krzysztof Jurgiel będzie zabiegał o dodatkową pomoc dla polskich rolników. Zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą sprzedawać swoich świń z powodu obostrzeń weterynaryjnych w strefach występowania ASF. Tacy rolnicy nie mogą nawet liczyć na żadne odszkodowania, ponieważ takie otrzymują tylko ci hodowcy, w których gospodarstwach wykryto wirusa. 

Dlatego polski rząd będzie wnioskował o wykorzystanie wszystkich możliwych form wsparcia z budżetu Unii Europejskiej, w tym ze środków rynkowych, rozwoju obszarów wiejskich i weterynaryjnych, celem ograniczenia skutków zaistniałej sytuacji i zapobiegania dalszego jej pogarszania. Celem podejmowanych przez Polskę wysiłków i działań jest zahamowanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń na obszarze Unii Europejskiej.

Dobre prognozy

Rolnicy ze stref występowania ASF nie mogą w pełni skorzystać ze stosunkowo wysokich cen skupu świń. Budzi to ich tym większe niezadowolenie, że prognozy wydają się być całkiem dobre. Wprawdzie w tym tygodniu zdaniem Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej należy oczekiwać jeszcze niewielkiej korekty w dół, ale w dalszej perspektywie ceny powinny jednak przestać spadać ze względu na niższą produkcję żywca spowodowaną likwidacją stad w poszczególnych krajach.    wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:26