StoryEditor

Ochrona świni przed dzikiem

Rolnicy z Podlasia, z terenów objętych ograniczeniami, żyjący z produkcji trzody chlewnej mają pretensje o zbyt pobłażliwy stosunek do mniejszych gospodarstw – utrzymujących świnie na użytek własny – dopełnianie zasad bioasekuracji i ochrony zwierząt.
20.07.2015., 10:07h

Pytamy jaki jest pomysł na rozwiązanie tej kwestii nowego koordynatora ds. walki ze skutkami ASF.

Tadeusz Nalewajk: Stosowanie zasad bioasekuracja jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt. Obowiązujące w zakresie ochrony zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przepisy prawne nakładają na posiadaczy zwierząt obowiązki stosowania określonych zasad bioasekuracji,  np. rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 (Dz. U. poz. 517) nakłada na posiadaczy zwierząt utrzymujących świnie, również tych, którzy utrzymują świnie na użytek własny, obowiązek dostosowania gospodarstw do wymagań określonych w programie bioasekuracji.
Wymagania bioasekuracji określone w ww. programie są dokładnie takie same dla gospodarstw, w których utrzymywana jest jedna świnia, jaki i dla gospodarstw, w których utrzymywane są świnie w chowie przemysłowym.

Ponadto należy zauważyć, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt mają zastosowanie do wszystkich kręgowców, w tym świń utrzymywanych na użytek własny.


“top agrar Polska”: Producenci świń mają również problem ze ślamazarną redukcją pogłowia dzików. Czy nowa Pana funkcja może coś w tej kwestii przyspieszyć?

Tadeusz Nalewajk: Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie naczelnym organem administracji rządowej w zakresie łowiectwa jest minister właściwy do spraw środowiska i kwestia regulacji populacji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy do jego kompetencji. Niemniej jednak, z uwagi na fakt, że dzik jest jednym z wektorów ASF Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na bieżąco współpracuje z resortem środowiska celem wpracowania rozwiązań mających na celu redukcję populacji tego gatunku do zadowalającego z epizootycznego punktu widzenia poziomu. Omówienie sytuacji dotyczącej stanu realizacji planów łowieckich na obszarach objętych ograniczeniami weterynaryjnymi oraz wskazanie narzędzi do egzekwowania ich wykonania oraz sposobów ich zwiększania znalazło się  wśród priorytetowych tematów zaproponowanych przeze mnie do poruszenia na planowanych spotkaniach, szczególnie w zakresie procedowanego w chwili obecnej w sejmie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie.

Kontrola populacji dzików jest kluczem do nierozprzestrzeniania się tej choroby.

aku

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 13:29