StoryEditor

Odstrzał dzików - nie tylko polski problem

Zintensyfikowany odstrzał dzików zalecany jest we wszystkich krajach zagrożonych ASF. Jakie faktycznie przynosi skutki w Polsce i Niemczech?
28.07.2020., 15:07h
Niemcy kontynuują prewencyjne działania, by nie dopuścić do wprowadzenia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na teren swojego kraju. Jednym z podstawowych narzędzi zapobiegawczych jest odstrzał dzików, który obecnie jest intensywnie prowadzony za naszą zachodnią granicą.

Władze landu Szlezwik-Holsztyn właśnie poinformowały o przedłużeniu o kolejne dwa lata umowy o zapobieganiu afrykańskiemu pomorowi świń u dzików zapoczątkowanej w 2018 r. Jak ogłosił departament rolnictwa w Kilonii, dostępny roczny budżet na to działania wynosi 200 000 euro. Z tej puli łowczy otrzymują m.in. rekompensatę finansową za dodatkowy wysiłek związany z poszukiwaniem martwych dzików. W przypadku znalezienia truchła dzika, pobrania próbki w kierunku ASF i odpowiedniej utylizacji zwłok, myśliwi otrzymują 50 euro/szt.. Utylizacja jest bezpłatna. Ponadto myśliwi mogą w dalszym ciągu bezpłatnie dostarczać martwe i upolowane dziki do specjalnie do tego celu przygotowanych kontenerów. Ponadto myśliwi są zwolnieni z opłat za badanie tusz dzików odstrzelonych w Szlezwiku-Holsztynie w kierunku włośni.
W sezonie łowiecki 2018/2019 w landzie tym odstrzelono 16 276 d...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:47