Nowa klasyfikacja szczepów wirusa
Amerykański Departament Rolnictwa i Badań Rolniczych (USDA-ARS) poinformował, że naukowcy przeklasyfikowali liczbę szczepów wirusa ASF z 25 do zaledwie sześciu unikalnych genotypów. To odkrycie może pomóc zredefiniować sposób, w jaki badacze pracujący nad ASF na całym świecie klasyfikują wirusy ASF. W efekcie opracowanie szczepionek, które będą pasowały do różnych szczepów krążących na obszarach zagrożonych ASF na całym świecie może być łatwiejsze.
– Wcześniej na całym świecie zidentyfikowano 25 różnych genotypów wirusa – powiedział jeden z naukowców z ARS, Douglas Gladue – Nasz zespół badawczy niedawno ponownie ocenił wszystkie publicznie dostępne sekwencje DNA wirusa i stwierdził, że większość genotypów (skład genetyczny) pierwotnie zidentyfikowanych jako nowe nie zostały poprawnie zidentyfikowane ani porównane z już istniejącymi genotypami wirusa ASF.
Wyniki tej analizy oznaczają, że w rzeczywistości istnieje o wiele mniej unikalnych genotypów niż sądziła społeczność badaczy ASF, a to oznacza, że istnieje mniejsza różnorodność wirusa spędzającego sen z powiek producentów na całym świecie.
– Ta informacja jest ważna, ponieważ może zmniejszyć liczbę szczepionek, które wcześniej uważano za konieczne do ochrony przed wszystkimi genotypami ASF – dodał Glaude.
Ponad 12 000 przebadanych próbek ASF
Dokładna klasyfikacja wirusów ma kluczowe znaczenie dla badań epidemiologicznych i rozwoju opłacalnych środków zaradczych, w tym opracowywania szczepionek dla unikalnych szczepów ASF.
Projekt badawczy ARS obejmował ponowną analizę ponad 12 000 starszych i najnowszych izolatów wirusa, które zostały pozyskane z laboratoriów ASFV na całym świecie. Analiza okazała się możliwa dzięki mocy obliczeniowej SciNet, super komputera ARS do rozwiązywania problemów związanych z dużymi zbiorami danych pochodzących z rolnictwa.
USDA i branża trzody chlewnej Stanów Zjednoczonych bardzo poważnie traktuje zagrożenie związane z możliwością pojawienia się ognisk ASF także w USA. Wysoce zaraźliwy wirus ASF rozprzestrzenił się z Afryki do Gruzji w 2007 roku i od tego czasu przetoczył się przez Europę, Dominikanę i Azję, a na początku 2023 r. dotarł do Republiki Południowej Afryki.
al na podst. USDA, UkrAgroConsult