To 105 ognisko pomoru w stadzie trzody chlewnej od dnia występowania w Polsce ASF, tj. od 17 lutego 2014 r. Jego wystąpienie stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 2 stycznia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
ASF wykryto w gospodarstwie, położonym w gminie Paprotnia, w powiecie siedleckim, w województwie mazowieckim, w którym utrzymywano 82 świnie. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). JAk poinformował Główny Lekarz Weterynarii, na miejscu wykrycia pomoru wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Także dziś wykryto kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń ASF u dzików w okolicy Otwocka. Były to już 900 i 901 przypadki na terenie naszego kraju od początku wystąpienia tej choroby.
Obydwa zlokalizowane były na Mazowszu, w powiecie otwockim. Pierwszy w gminie Karczew, drugi w gminie Otwock. Przypadki te zostały stwierdzone na obszarze ochronnym, w strefie żółtej.
Badania potwierdzające wykrycie materiału genetycznego afrykańskiego pomoru świń także zostały wykonane w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
oprac. bcz, aku
CZYTAJ TAKŻE:
Tajemnica konserw z mięsa ze stref ASF
StoryEditor
Pierwsze ognisko ASF w chlewni w 2018 roku
Ten rok nie rozpoczął się dobrze dla polskich producentów trzody. Służby weterynaryjne poinformowały o wykryciu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną.