Czekamy na potwierdzenie tej informacji z Inspekcji Weterynaryjnej. Jeżeli zostanie ona potwierdzona będzie to 12. przypadek ASF na w stadzie świń od początku występowania tej choroby w Polsce. Mamy także nieoficjalną informację, że trwa likwidacja kolejnego stada świń pod Janowem Podlaskim.
Nadal nie wiadomo jakie działania podejmą władze by zatrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby, która w ostatnich dniach wymyka się spod kontroli pojawiając się w kolejnych stadach. Także nieoficjalnie wiemy, że rozważane jest zlokalizowanie w wyznaczonych dotychczas strefach grzeblisk dla likwidowanych zwierząt, by nie wozić ich do utylizacji w inne części kraju.
Główny Lekarz Weterynarii wystosował do rolników apel, w którym prosi o wdrożenie nadzwyczajnych środków ostrozności. Prosi hodowców, by:
- Nie nabywać świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.
- Na terenie gospodarstw bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji (zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. 2015 poz. 711)), a w szczególności:
- utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
- karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy (ściółki),
- wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,
- stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.
bcz