StoryEditor

Polska i Ukraina zacieśnią współpracę w walce z ASF

W ubiegłym tygodniu odbyło się IV posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw współpracy w dziedzinie rolnictwa w Kijowie. Strony dyskutowały m.in. o zacieśnieniu współpracy w zwalczaniu wirusa ASF.
05.05.2016., 12:05h

Wspólna walka z ASF
W wydarzeniu uczestniczyła Ewa Lech – podsekretarz stanu oraz Władysława Rutycka – zastępca ministra polityki rolnej i gospodarki żywnościowej. W trakcie spotkania strona ukraińska wyraziła uznanie dla działań polskiej służby weterynaryjnej, dzięki którym przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce występują tylko na jednym odizolowanym obszarze. Uczestnicy spotkania zgodnie potwierdzili konieczność ścisłej współpracy służb weterynaryjnych obu krajów w zakresie zwalczania wirusa ASF, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby z Ukrainy na terytorium naszego kraju. Ponadto strony z zadowoleniem odniosły się do realizowanego wspólnie od 2012 r. programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy. Obecny na spotkaniu zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski zwrócił się do strony ukraińskiej z wnioskiem o możliwie pilne zakończenie procedur wewnętrznych, tak aby można było przeprowadzić wiosenną akcję szczepień.

Współpraca weterynaryjna na plus
Jednym z tematów poruszanych na spotkaniu była także współpraca weterynaryjna, którą strony oceniły bardzo dobrze. W ramach prac grupy roboczej zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz zastępca przewodniczącego państwowej służby weterynaryjnej i fitosanitarnej Ukrainy uzgodnili wzór świadectwa zdrowia dla mięsa wołowego (z kością i bez kości), który ma obowiązywać od 10 maja 2016 r. Ustalono, że strony dołożą starań, by pozostałe świadectwa zdrowia mogły zostać parafowane przy okazji spotkania planowanego w maju br. na marginesie Sesji Generalnej Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w Paryżu.

Proeuropejski kierunek
Wiceminister Rutycka zapewniła, że Ukraina chce kontynuować proeuropejski kierunek rozwoju oraz liczy na dalszą ścisłą współpracę z Polską. Wiceminister podziękowała również za dotychczasową pomoc i wsparcie udzielone przez stronę polską na rzecz dostosowywania ukraińskiego sektora rolnego do wymogów i standardów unijnych. Wiceminister Lech potwierdziła gotowość i przygotowanie polskich ekspertów do przekazywania wiedzy i doświadczeń z okresu przedakcesyjnego, jak też dotyczących funkcjonowania Polski w UE. Polska wiceminister wyraziła nadzieję, że wyeliminowanie przez Ukrainę utrudnień w imporcie niektórych towarów rolnych przyczyni się do wzrostu wartości wzajemnej wymiany handlowej.
dj

Fot. minrol

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:49