Na wschodzie Niemiec zaraza rozprzestrzenia się coraz szybciej. Do 14.12.2020 r. potwierdzono tam 302 przypadki ASF. Najwięcej zakażonych dzików rejestruje się w Brandenburgii, w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.
W Saksonii do tej pory potwierdzono 15 przypadków ASF. Jednak w związku z ostatnimi zdarzeniami tamtejsze władze zdecydowały o rozszerzeniu stref ASF. Rozciągnęły je na północ aż do granicy z Brandenburgią . I tak cała strefa zakażona została powiększona do 157 km kw., a buforowa do 762 km kw.
Według szacunków w saksońskiej strefie zagrożonej żyje obecnie 1200 dzików, które są przeznaczone do odstrzału. Myśliwi polujący na tym obszarze otrzymują 150 euro premii za odstrzelonego dzika.
Tymczasem w całej Europie do początku grudnia odnotowano już ponad 10000 przypadków ASF. W 2019 roku było ich łącznie 6407. W ostatnich kilku latach utrzymuje się trend wzrostowy – z roku na rok przypadków jest coraz więcej, a zaraza zajmuje coraz większy obszar w Europie.
W tym roku najwięcej przypadków zgłosiły Węgry i Polska. W Rosji ASF ponownie uderzył w dużą hodowlę świń. W gospodarstwie położonym w pobliżu miasta Samara w południowo-wschodniej Rosji po wybuchu ogniska wybito 17 000 świń. Lokalne władze zakładają, że ASF został przyniesiony do gospodarstwa przez gryzonie.
StoryEditor
Ponad 300 przypadków ASF w Niemczech i ponad 10000 w Europie
Pomór nie odpuszcza. W Niemczech z dnia na dzień rośnie liczba przypadków ASF. Coraz więcej dzików choruje też w Polsce i na Węgrzech.