Związkowcy obawiają się, że wystąpienie tych chorób uderzy w polską produkcję trzody chlewnej, bydła oraz drobiu. Postulują zatem by premier Szydło podjęła następujące działania:
- Do 15 października br. oznakować lub zarejestrować w systemie ARiMR wszystkie sztuki trzody chlewnej w kraju.
- W trybie natychmiastowym wprowadzić na terenie całego kraju zakaz skupu obwoźnego zwierząt gospodarskich (podmioty prowadzące tego typu działalność mogą ją wykonywać tylko na zlecenie ubojni i zakładów pretwórczych).
- W trybie natychmiastowym wprowadzić zakaz sprzedaży obwoźnej wyrobów przetworzonych (wędlin i mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego).
Zdaniem Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego OPZZ RiOR, który sygnował pismo do premier Beaty Szydło, w/w działania w zdecydowanym stopniu ograniczą patologię w obrocie zwierzętami i wyrobami gotowymi.
Data złożenia pisma związkowców w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zbiegła się z datą konferencji prasowej wiceministrów rolnictwa: Ewy Lech i Rafała Romanowskiego. Poinformowali oni o planowanych działaniach rządu i resortu rolnictwa, które mają na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. W projekcie specustawy w sprawie ASF znalazły się zapisy, które odpowiadają na postulaty zgłaszane przez związkowców z OPZZ RiOR. Specustawa m. in. daje większe uprawnienia powiatowym lekarzom weterynarii, skraca terminy rejestracji zwierząt oraz związanych z nimi zdarzeń (ubój, sprzedaż, padnięcie) w ARiMR oraz zacieśnia kontrolę w zakresie przestrzegania przez rolników zasad bioasekuracji.
bcz