Celem programu jest wzmocnienie ochrony terytorium kraju przed ASF i jest to kontynuacja działań z zeszłego roku. Za pieniądze, które w większości mają być pozyskane z Brukseli, rząd zamierza kontynuować szeroko prowadzą kampanię informacyjną o zagrożeniach związanych z ASF oraz sposobami ich uniknięcia. Będą one skierowane do producentów żywności i pasz oraz rolników i myśliwych.
W ramach programu ministerstwo planuje także w przyszłym roku zakupić kolejne chłodnie do przetrzymywania tusz dzików oraz 5 pułapek do odłowu dzików.
Z programu będą także finansowane:
- polowania na dorosłe samice dzika,
- ubój świń w strefach ASF w przypadku wystąpienia tej choroby u dzików,
- pobieranie próbek do badań laboratoryjnych i kontrole gospodarstw pod kątem spełniana zasad bioasekuracji,
- wzmocnienie środków bioasekuracji na drogowych przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą.
Szacowane ogólne koszty realizacji programu na terytorium Polski w 2017 r. wyniosą 25,2 mln zł. Z ogólnej sumy szacowanych kosztów programu będziemy występować do Brukseli o współfinansowanie kosztów kwalifikowanych w wysokości 22,2 mln zł.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) rozprzestrzenił się z pierwotnego ogniska w Gruzji na terytorium Europy Wschodniej w 2007 r.. Prawdopodobnie został przeniesiony przez odpady kuchenne użyte do karmienia świń, pochodzące ze statku płynącego z Afryki, który zawinął do portu w Poti w Gruzji. Po wprowadzeniu wirusa ASF na kontynent europejski, choroba ta bardzo szybko rozprzestrzeniła się na terytorium Armenii, Azerbejdżanu, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Pierwszy przypadek w Polsce u dzików odnotowano 17 lutego 2014 r. wk
Fot. Sierszeńska