Dzięki nowym przepisom możliwe będzie prowadzenie bioasekuracji w kontekście zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Wprowadzenie zmian do ustawy o ochronie zdrowia zwierząt z 2004 r. jest konieczne ze względu realnego zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF na terenie Polski. Póki co, choroba została zdiagnozowana u dzików występujących blisko granicy z Białorusią, jednak istnieje ryzyko, że wirus przejdzie na świnie. Stąd potrzeba aktualizacji przepisów.
Nowe przepisy zakładają, że w programie bioasekuracji mają znaleźć się dokładnie określone choroby zakaźne zwierząt oraz działania mające na celu zapobieżenie ich występowania. Ponadto w programie określone są gatunki zwierząt, objęte tymi działaniami, obszar którego program będzie dotyczyć, czas jego trwania, a także wymogi dotyczące bioasekuracji wyznaczonych gospodarstw oraz sposób i tryb realizacji programu.
Program zawiera także spis zakazów i nakazów, uwzględniających czynniki chorobotwórcze i inne aspekty danej choroby. Przeznaczony będzie dla gospodarstw zajmujących się hodowlą określonych gatunków zwierząt.
Oznacza to, że właściciel zwierząt zagrożonych chorobą będzie miał czas na dostosowanie się do określonych wymagań. Może też złożyć oświadczenie, w którym zawiadomi, że gospodarstwo nie spełnia wymagań programu. Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzonej kontroli, będzie mógł wydać decyzję o wybiciu lub uboju zwierząt w tym gospodarstwie. Rolnicy w takim przypadku będą mogą liczyć na odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta – informuje PAP.
Możliwe będzie także otrzymanie rekompensaty za nieutrzymanie zwierząt, czym będzie zajmowała się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł zlecić gospodarstwom zgłoszenie zwierząt wrażliwych na czynniki chorobowe w ramach programu.
Dzięki tym zmianom możliwe będzie zapanowanie nad rozprzestrzenianiem się choroby, eliminowanie jej skutków oraz przypadków zachorowań wśród zwierząt.
Na chwilę obecną program taki będzie realizowany w województwie podlaskim. e-abi