StoryEditor

Rolniczy OPZZ: Do walki z ASF potrzebny jest sztab kryzysowy!

Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski skierował do ministra Krzysztofa Jurgiela list w związku z dramatyczną sytuacją rolników w strefach ASF. Jego zdaniem, w obliczu nowych ognisk pomoru w krajach ościennych, w Polsce może dojść do katastrofy.
20.07.2017., 14:07h
Zdaniem Sławomira Izdebskiego istnieje realne zagrożenie bankructwa wielu polskich gospodarstw rolnych znajdujących się w strefach zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Szef OPZZRiOR jest zdumiony tym, że władze weterynaryjne i Polski Związek Łowiecki podważają informacje o skali i intensywności zagrożenia, o którym mówią rolnicy. Tym samym kwestionują liczbę dzików, a także przeprowadzoną w tym roku inwentaryzację populacji. Według szacunków rolniczego OPZZ, populacja dzika przekracza kilkukrotnie normę 0,5 dzika/m2, o której informują służby weterynaryjne i PZŁ.

W związku  z powyższym Sławomir Izdebski w imieniu OPZZRiOR wzywa ministra rolnictwa do powołania międzyzwiązkowego sztabu kryzysowego, który zdefiniuje sytuację opierając się na rzetelnych danych oraz określi, jakie środki będą skuteczne w zwalczaniu wirusa ASF.
W sztabie kryzysowym związkowcy widzą m.in.
  • Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Ministra Obrony Narodowej,
  • Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  • Prezesa Związku Polskie Mięso,
  • prezesów związków rolniczych i organizacji branżowych chcących aktywnie włączyć się w zwalczanie ASF,
  • prezesów ochotniczych straży pożarnych,
  • prezesów kół łowieckich
  • oraz rolników z terenów objętych ASF.

OPZZRiOR domaga się wykluczenia z procesu naprawczego Ministra Środowiska Jana Szyszko oraz przedstawicieli zarządu Polskiego Związku Łowieckiego jako ludzi, bezpośrednio odpowiedzialnych za stan zaawansowania wirusa ASF i za prowadzenie kłamliwej polityki informacyjnej nt. kryzysu   w rolnictwie z tym związanego. Wnosi też o odwołanie Głównego Lekarza Weterynarii oraz wojewódzkich lekarzy weterynarii z województw: mazowieckiego, lubelskiego oraz podlaskiego.

Zdaniem związkowców pierwszorzędne znaczenie dla powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF będzie miało:
  1. Przyjęcie zaproponowanej przez Rolniczy OPZZ ustawy łowieckiej, która umożliwi przejęcie pełnej kontroli nad gospodarką łowiecką.
  2. Uruchomienie rzetelnego przekazu na temat ASF w mediach publicznych i rolniczych.
  3. Zapewnienie pomocy finansowej hodowcom trzody chlewnej i wsparcia szkoleniowego w zakresie metod bioasekuracji.
  4. Zakaz uboju zdrowych świń i zwiększenie kontroli nad obrotem zwierząt.
  5. Dofinansowanie odstrzału dzików przez myśliwych w kwocie 300 zł za dzika.
  6. Uzgodnienie z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem możliwości użycia wojska do pomocy w depopulacji dzików przez myśliwych.
  7. Zaangażowanie do udziału w akcji zwalczania ASF Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, rolników i organizacji rolniczych.
  8. Prowadzenie odstrzałów z użyciem noktowizorów.
  9. Wybudować płot na wschodniej granicy, żeby zatrzymać migrację dzików - nosicieli wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.
  10. Wycofanie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku            z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

W przypadku tego ostatniego punktu OPZZRiOR uważa, że to rozporządzenie zawiera absurdalne i nierealistyczne zapisy, które zamiast pomagać, faktycznie uderzą w rolników poszkodowanych z powodu rozprzestrzeniania  się wirusa ASF.

oprac. bcz na podstawie OPZZRiOR

Fot. Łuczak
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 03:10