StoryEditor

Rozmowy o działaniach i finansowaniu walki z ASF

W Wilnie podczas spotkania Ministrów ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównych Lekarzy Weterynarii Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, jak również przedstawicieli Komisji Europejskiej - Komisarza ds. Zdrowia, Vytenisa Andriukaitisa oraz przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumenta (DG SANTE), rozmawiano o doświadczeniach, związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), zakaźnej choroby świń i dzików stwierdzanej od 2014 w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. W czasie rozmów przedstawiono także propozycje zmian w strategii zwalczania ASF.
14.07.2015., 13:07h

Obecna sytuacja jest stabilna i nie dochodzi do zbyt szybkiego rozprzestrzeniania choroby. W związku z tym działania podejmowane przez państwa członkowskie są właściwe i powinny być kontynuowane - stwierdzili przedstawiciele KE.

Jednym głosem z Białorusią i Ukrainą
Państwa członkowskie powiedziały, że konieczne jest dalsze prowadzenie strategii zwalczania ASF, wspólnej dla dotkniętych problemem ASF państw unijnych, przy aktywnym zaangażowaniu Komisji Europejskiej i solidarnym podejściu całej UE. Niezbędne jest zatem prowadzenie regulacji populacji dzików. Jednocześnie konieczne będzie także objęcie Ukrainy i Białorusi wsparciem naukowym w zakresie ASF. Ponadto ważne jest kontynuowanie prac UE, mających na celu rozróżnienie ryzyka i związanych z tym restrykcji w przypadku wystąpienia przypadków ASF u dzików i ognisk ASF u świń - wyjaśniły na spotkaniu państwa członkowskie.

Bez modyfikacji ani rusz
Podkreślono także, że obecna regionalizacja, czyli podział na obszary objęte różnymi restrykcjami w związku z ASF, państw członkowskich dotkniętych problemem ASF wymaga modyfikacji - w chwili obecnej jest brak podstaw do utrzymywania restrykcji na niektórych obszarach, restrykcje te nie zawsze są proporcjonalne do faktycznego poziomu zagrożenia związanego z ASF. Trzeba także określić zasady znoszenia tych restrykcji.

UE powinna więcej finansować
Podniesiono także problem ponoszenia kosztów zwalczania ASF przez państwo. Uznano, że konieczne jest zwiększenie udziału UE w tych wydatkach oraz zasadne jest poszerzenie katalogu kosztów podlegających współfinansowaniu, ponieważ w chwili obecnej niektóre koszty ponoszone są wyłącznie przez państwa członkowskie. No i nie można zapominać o prowadzeniu dalszych badań naukowych nad ASF.

Badania i komunikacja
W czasie tej dyskusji KE potwierdziła, że badania naukowe będą kontynuowane, ponieważ stanowią podstawę skutecznego zwalczania ASF. W najbliższych dniach zostanie przedstawione podsumowanie prac badawczych wykonanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Przedstawiciele KE podkreślili, że bardzo ważną sferą działań związanych ze zwalczaniem ASF jest komunikacja - nie tylko władz do ludności, ale również różnych urzędów i instytucji mogących brać udział w zwalczaniu ASF. Ponadto KE jest otwarta na rozmowy na temat zmiany obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF, jak również na zniesienie niektórych restrykcji obowiązujących w konkretnych obszarach. Oczywiście KE uzależnia swoją decyzję od sytuacji epizootycznej w danym państwie.

Komisja nie wyklucza także zmian w poziomach finansowania kosztów związanych ze zwalczaniem ASF, jednak modyfikacja tych zasad możliwa będzie w drugiej połowie 2015 r. 

oprac. ag

Fot. Główny Inspektorat Weterynarii

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 21:16