Na terenach zagrożonych ASF rozpoczęto skup interwencyjny świń. Trwa spis zwierząt gotowych do sprzedaży – zanim trafią do ubojni muszą zostać przebadana pod kątem afrykańskiego pomoru świń. Producenci trzody muszą zgłosić zwierzęta wyznaczone do sprzedaży do powiatowego inspektoratu weterynarii.
W minioną sobotę do, póki co, jedynego zakładu, który podjął się uboju tuczników ze strefy pojechało 900 tuczników. Jak podaje Agrobiznes, na współpracę w ramach skupu interwencyjnego zdecydowali się właściciele ZM Zakrzewscy w Kasowie Lackim. Rolnicy ze stref zagrożonych mogą liczyć na zapłatę w wysokości średniej rynkowej ceny wypłacanej obecnie w ich terenie.
Mięso pozyskane z tuczników w ramach skupu interwencyjnego pozostania jakiś czas w chłodni, a następnie przerobione będzie na konserwy sterylizowane, które są bezpieczne dla konsumentów. Przetwory będą przeznaczone dla instytucji publicznych, do wykorzystania wewnętrznego.
Jak podaje Karol Krajewski koordynator działań pełnomocnika rządu do spraw zwalczania afrykańskiego pomoru świń, na terenach zagrożonych ASF do uboju przeznaczonych jest już 15 tys. tuczników. pj-t
StoryEditor
Ruszył skup interwencyjny tuczników!
Od 17 września br. na terenie zagrożonym ASF ruszył skup interwencyjny świń. W sobotę do rzeźni pojechało 900 tuczników.