StoryEditor

Saksonia: sukces w walce z ASF w przygranicznych powiatach

Saksonia odnosi kolejne sukcesy w walce z ASF. Ministerstwo Spraw Społecznych ogłasza znaczące zmniejszenie stref zamkniętych po trzech latach walki z chorobą. Jak to osiągnięto?
16.05.2024., 12:23h

Komisja Europejska popiera zmniejszenie stref ASF w Saksonii

Po raz pierwszy od wybuchu afrykańskiego pomoru świń w Saksonii w Niemczech istnieje możliwość znacznego zmniejszenia tamtejszych stref objętych ograniczeniami. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Społecznych, Komisja Europejska zatwierdziła odpowiedni wniosek. Dzięki temu duża część powiatu Miśnia może zostać przeklasyfikowana ze strefy II do mniej restrykcyjnego obszaru strefy I, pełniącej funkcję strefy buforowej.

Zobacz też: Zmiany stref ASF: złagodzenie restrykcji dla wielu powiatów!

Aktualnie obszar objęty ograniczeniami strefy II skurczył się do małego fragmentu powiatu Miśnia oraz północnej części powiatu Sächsische Schweiz-Osterzgebirge. Dodatkowo drugi obszar objęty ograniczeniami rozciąga się na północną część powiatów Budziszyn i Görlitz oraz południową część powiatu Görlitz. Strefa buforowa I pozostaje niemal niezmieniona.

Osiągnięto „pierwszy kamień milowy”

Minister spraw społecznych Saksonii Petra Köpping podkreśliła, że możliwość zmniejszenia stref po ponad trzech latach jest wynikiem intensywnej współpracy i działań mających na celu zwalczanie choroby. 

- Osiągnęliśmy pierwszy kamień milowy – powiedziała Petra Köpping, wyrażając jednocześnie optymizm co do dalszych sukcesów – Mam nadzieję, że to początek końca ASF w Saksonii.

Teraz konieczne jest dalsze zwalczanie choroby w powiatach Budziszyn i Görlitz. Według ministry wszystkie działania przeciwko chorobie będą kontynuowane. Pomimo zmniejszenia obszaru dotkniętego ASF choroba nie została jeszcze całkowicie wyeliminowana. Od pierwszego przypadku wykrycia ASF pod koniec października 2020 roku odnotowano dotąd 2 353 przypadki ASF w Saksonii, z których tylko 196 jest nadal aktywnych.

Łagodniejsze wymogi poza II strefą

Ministerstwo poinformowało, że zaostrzone wymogi dotyczące rolnictwa, leśnictwa, myśliwych i społeczeństwa nie będą już stosowane na obszarach, które nie są już częścią strefy II. Na tych terenach zaczną obowiązywać łagodniejsze zasady strefy I. Jednak w powiecie Budziszyn i Görlitz nadal konieczne jest zwalczanie aktywnych ognisk ASF. Szczególnie ważne jest intensywne monitorowanie stanu zdrowia populacji dzików w strefach objętych ograniczeniami.

Ogrodzenia ochronne dla zwierzyny mające na celu powstrzymanie ASF pozostaną na miejscu do czasu dalszych postępów. Jeśli pozytywny trend w walce z ASF będzie się utrzymywał, ministerstwo planuje złożyć kolejne wnioski o zmniejszenie wielkości stref zamkniętych w czerwcu 2024 roku pod warunkiem, że od ostatniego przypadku ASF minie co najmniej rok i że na obszarach bez nowych przypadków będzie kontynuowane intensywne poszukiwanie i usuwanie padłych dzików.

image

Ceny tuczników po majówce 2024: przewidywane zmiany na rynku świń

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 17:59