Dzięki niej możliwe będzie wykupienie zdrowych świń od rolników ze strefy ochronnej ASF (tych, którzy nie mogą sprzedać świń w rynkowych warunkach) i przerobienie mięsa tych zwierząt na konserwy.
Świnie będą skupowane po normalnej cenie
Ponadto ustawa zakłada, że świnie będą skupowane przez zakłady po cenie nie niższej niż średnia rynkowa w regionie. Przed każdym ubojem świnie będą dwukrotnie badane na obecność wirusa ASF. Następnie mięso ze zdrowych zwierząt będzie przetwarzane w wysokiej temperaturze. Tak powstała żywność będzie najwyższej jakości, a konserwy będą mogły być sprzedawane bez przetargu przez jednostki finansów publicznych, czyli np. dla wojska lub na cele charytatywne. Produkty te trafią także do sprzedaży sklepowej.
Nie ma ryzyka dla zdrowia człowieka
Mięso zdrowych świń, pochodzących z obszarów objętych ograniczeniami może być spożywane przez ludzi bez jakiegokolwiek ryzyka – obowiązujące przy zwalczaniu wirusa restrykcyjne wymagania weterynaryjne są bezwzględnie wypełniane przy produkcji i wprowadzaniu na rynek żywności, którą wyprodukowano ze zdrowych zwierząt pochodzących z takich obszarów.
Ustawa została uchwalona przez Sejm 5 września 2016 r. i podpisana przez prezydenta 9 września 2016 r. Oprac. ag