Oficjalnie podmioty skupujące żywiec wieprzowy deklarowały na dzień 20. lutego – w zależności od regionu kraju – ceny od 3,60 do 4,60 zł/kg, to jest o 0,50 zł mniej, niż tydzień wcześniej, a o 1,10 zł w porównaniu do połowy stycznia. Do naszej redakcji dotarły także sygnały od rolników, którzy zgłaszając chęć sprzedaży żywca pośrednikom słyszeli, że jego odstawa może być zagwarantowana, ale cena jest niewiadoma. Wszyscy niecierpliwie czekają na dalsze wydarzenia na rynku. Jedno jest pewne – średnia cena skupu na poziomie 4,10 zł/kg jest poniżej kosztów produkcji i hodowcy trzody mogą teraz liczyć jedynie straty.
W związku z dramatyczną sytuacją na rynku z żądaniem interwencji na rynku wieprzowiny zwróciły się do premiera Donalda Tuska m. in.: Unia Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego oraz Wielkopolska Izba Rolnicza. Podobny apel wystosowali rolnicy z Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku „Rola” z Człuchowa. Prośbę o interwencję i większe zainteresowanie się naszego rządu rynkiem polskim, a nie Ukrainą, przekazali na ręce dr Zofii Krzyżanowskiej, radcy generalnego w MRiRW, która była gościem ich dorocznego szkolenia, wieńczącego...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Świński pomór pogrąża krajowy rynek!
Wiadomość o wykryciu w Polsce najpierw pierwszego, a potem drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń u martwych dzików na Podlasiu niemal natychmiast wpłynęła na ceny skupu trzody chlewnej.