StoryEditor

Szczepionka przeciw ASF już niebawem?

Trwają intensywne badania nad szczepionką przeciw afrykańskiemu pomorowi świń. Czyżby amerykańscy naukowcy byli już blisko?
17.12.2019., 12:12h

Jak dowiadujemy się z raportów USDA, amerykańscy eksperci stworzyli nową szczepionkę, potencjalnie skuteczną w walce z afrykańskim porem świń. Według opracowań naukowych, Amerykanie znaleźli wcześniej niescharakteryzowany, nieswoisty gen wirusa o nazwie I177L. Po usunięciu tego genu z wirusa pochodzącego z Rumunii, izolat został kompletnie osłabiony.

 

Wirus ASF ma ponad 150 oznaczonych genów, których liczba zależy od izolatu. Niewiele z nich zostało przebadanych eksperymentalnie. Funkcja niektórych jest przewidywana ze względu na podobieństwo z innymi genami komórkowymi lub wirusowymi. Amerykańscy naukowcy uszeregowali geny, które prawdopodobnie mogły być odpowiedzialne za tzw. unikanie odporności. Jest to mechanizm wykorzystywany przez organizmy chorobotwórcze jak guzy czy wirusy w celu uniknięcia odpowiedzi immunologicznej gospodarza, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo przeniesienia go na nowy organizm lub umożliwić dalszy wzrost atakujących komórek.

 

Badacze wytypowali 3 geny wirusa ASF. Jeden z nich był genem niezbędnym i nie można go było usunąć, by nie zniszczyć wirusa. Usunięcie drugiego nie miało wpływu na wirulencję ASFv. Dopiero pozbycie się trzeciego genu – I177L z wirusa osłabiało jego działanie i taki modyfikowany wirus stał się kandydatem na stworzenie szczepionki atenuowanej.

 

Jak na razie badania nad nową szczepionką pozostają w fazie eksperymentalnej, ale dają one nadzieję na stworzenie i wprowadzenie jej na rynek w niedalekiej przyszłości. Badacze póki co nie mają partnera handlowego. Kolejnym etapem muszą być testy poza laboratorium, jednak by je przeprowadzić konieczne są zgody organów nadzoru oraz środki finansowe.

 

oprac. na podstawie PigProgress

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 03:11