StoryEditor

Szwecja wolna od ASF? Kraj czeka na decyzję Unii Europejskiej

Szwecja stara się o status kraju wolnego od afrykańskiego pomoru świń. Czy Unia Europejska zniesie strefę ograniczeń po roku bez nowych przypadków ASF?

13.09.2024., 09:26h

Szwecja chce znieść ograniczenia ASF

Od roku w tym skandynawskim kraju nie odnotowano nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Szwecja wystąpiła do Unii Europejskiej z wnioskiem o ponowne uznanie jej za kraj wolny od ASF.

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, od roku nie zarejestrowano żadnych nowych zakażeń wirusem. Jeśli Bruksela przychyli się do tego wniosku, możliwe będzie zniesienie strefy ograniczeń oraz usunięcie ogrodzenia wokół obszaru rdzeniowego, które powstało po wykryciu wirusa.

Zobacz też: Hesja wytacza ciężkie działa w walce z ASF. Te metody okazały się skuteczne!

Pierwszy przypadek ASF w Szwecji

Pierwszy przypadek ASF w Szwecji wykryto 6 września 2023 roku u dzika, który znajdował się na północny zachód od Sztokholmu. W odpowiedzi na to w regionie wprowadzono strefę ograniczeń, przeprowadzono poszukiwania padłych dzików i dokonano uboju zarówno dzików, jak i trzody chlewnej. Chociaż późniejsze testy potwierdziły obecność wirusa u 67 martwych dzików, badania wykazały, że wszystkie zginęły przed wrześniem 2023 roku.

Ministerstwo zwraca uwagę, że ubiegły rok był trudny zarówno dla firm, jak i lokalnych społeczności. Wprowadzone środki ochronne spowodowały poważne straty, których nie udało się w pełni zrekompensować. Teraz konieczna jest dokładna analiza tych strat.

Brytyjscy hodowcy świń chcą zniesienia limitu importu mięsa

W międzyczasie w Wielkiej Brytanii Krajowe Stowarzyszenie Hodowców Trzody Chlewnej (National Pig Association, NPA) apeluje o zniesienie obecnego limitu 2 kilogramów wieprzowiny na osobę, którą można przywozić do kraju w celach prywatnych. Stowarzyszenie argumentuje, że ASF rozprzestrzenia się w Niemczech, a wirus może być przenoszony przez ludzi na duże odległości.

image

ASF w Wielkopolsce niszczy dorobek życia producentów świń

NPA podkreśla także, że 2-kilogramowy limit sprzyja nielegalnemu handlowi mięsem, czego dowodzą liczne konfiskaty w Dover. Zwracają również uwagę, że podobny limit dotyczący produktów z owiec i kóz został niedawno zniesiony, aby chronić Wielką Brytanię przed pomorem małych przeżuwaczy (PPR).

Źródło: AgraEurope

Fot: Pixabay

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. wrzesień 2024 09:26