StoryEditor

Tak wygląda ASF!

Ognisko nr 28/2019 – zabito i zlikwidowano łącznie ponad 12 tysięcy świń. Zobaczcie, jak według lek. wet., specjalistki chorób świń Magdaleny Czaplińskiej przebiegał afrykański pomór świń na fermie liczącej ok. 3 tysiące loch na Mazurach.
24.01.2020., 13:01h

Choroba rozwija się podstępnie, aby z niesamowitą siłą uderzyć i zaatakować zwierzęta. Na początku nic nie wskazuje na to, z czym mamy do czynienia.
Ferma, w której stwierdzono w zeszłym roku ognisko nr 28, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie kętrzyńskim, w strefie niebieskiej. W lipcu 2019 r. strefa ta była również niebieska. W okolicach fermy znajdowano padłe dziki, które po zbadaniu okazywały się dodatnie w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Obiekt jest otoczony polami i lasami. Wokół znajduje się dużo terenów podmokłych. Aby odstraszyć dziki i zwierzęta leśne, oprócz standardowego ogrodzenia, wokół fermy rozciągnięto dodatkowe ogrodzenie elektryczne. Ogrodzenie to co kilka słupków zaopatrzono dodatkowo w pojemnik z preparatem chemicznym odstraszającym dziki.
Wyniki produkcyjne tej fermy były zgodne z wytyczonymi dla niej celami. Tak więc nikt nie spodziewał się najgorszego.
Ze względu na to, że ferma znajdowała się w strefie niebieskiej, podlegała monitoringowi polegającemu na badaniu próbek krwi zwierząt przed wysłaniem ich do dalszego chowu oraz badaniu kości długich padłych ...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:38