– W oficjalnym piśmie z dnia 16.10.2018, które wpłynęło dn. 18.10.2018 do Głównego Inspektoratu Weterynarii Stany Zjednoczone poinformowały o czasowym wstrzymaniu importu wieprzowiny z Polski, do momentu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji – tłumaczy Witold Choiński, Prezes Związku Polskie Mięso.
USA mają wątpliwości co do obszarów, na których umiejscowione są zakłady, czyli w Sokołowie Podlaskim i Ełku. Teren zakładu jest uznany za strefę białą, ale dookoła faktycznie jest strefa żółta, co wprowadziło Stany Zjednoczone w błąd. Takie oznaczenie w UE terenu jest prawidłowe i zgodne z przepisami, a więc zakłady nie wysyłały wieprzowiny wbrew prawu. Sytuacja jest o tyle trudna, że wyjaśnienie będzie trwało kilka tygodni.
– Sprawą obecnie zajmuje się Ministerstwo Spraw Zagranicznych i może to potrwać nawet kilka tygodni – tłumaczy Choiński.
– USA jest największym odbiorcą spoza UE. Z Polski eksportujemy 20% wieprzowiny właśnie do USA. Włochy są na drugim miejscu, bo import stanowi aż 10%. W zeszłym roku wyeksportowaliśmy ponad 65 tysięcy ton wieprzowiny, co stanowiło ponad 750 mln zł – mówi prezes Choiński.
Sytuacja może potoczyć się dwojako – albo rząd USA zmieni zdanie i zniesie zakaz, uwzględniając polskie tłumaczenia i prawo unijne – albo utrzyma zakaz, bo jak twierdzi prawdopodobieństwo zawleczenia wirusa ASF jest tak wysokie, że nie chcą ryzykować.
Podczas spotkania Minister Emilewicz oraz Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przekazali stronie amerykańskiej wyjaśnienia dotyczące procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF . Wyjaśnili, że mięso, które trafiło na rynek amerykański spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego. Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso. Szczegółowe informacje trafiły już drogą formalną do właściwych instytucji w Waszyngtonie.
Liczymy, że przedstawione wyjaśnienia spowodują szybką korektę podjętej decyzji. Obydwie strony pozostają w kontakcie roboczym do ostatecznego wyjaśnienia sprawy.
dkol/ Departament Komunikacji Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii