– Zabite lub znalezione dziki powinny być utylizowane w wyznaczonych miejscach położonych na terenie tej samej gminy bez konieczności ponoszenia kosztów przechowywania w chłodniach i prowadzonych badań. Rozwiązanie to znacznie wpłynie na ograniczenie kosztów związanych ze zwalczaniem ASF – uchwaliło Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej.
To kolejne stanowisko LIR w tej sprawie. Delegaci podkreślają, że koła łowieckie mają do dyspozycji ograniczoną ilość chłodni. Do biura Izby wpływa od myśliwych coraz więcej sygnałów o ograniczonej realizacji odstrzału sanitarnego właśnie z tego powodu.
Lubelscy delegaci pod rozwagę podają przykłady w tej sprawie z innych krajów, np. utylizację w terenie za pomocą mobilnych pieców na Litwie czy wykopanych do utylizacji rowów z kwasem na Białorusi.
– W programach zarządzania kryzysowego w każdej z gmin powinny być wyznaczone miejsca, w których można zlokalizować takie instalacje – czytamy w stanowisku LIR.
as
CZYTAJ TAKŻE: Zima zatrzyma ASF w lesie?
StoryEditor
Utylizacja dzików w każdej gminie
Podlasie cały czas walczy z wirusem ASF i sytuacja jest tam coraz bardziej dramatyczna. Lubelska Izba Rolnicza ma kolejny pomysł na sprawniejszą walkę z pomorem wśród dzików.