Z danych statystycznych wynika, że w tym roku sytuacja z ogniskami nie jest taka zła. Obecnie mamy ich 6, a rok temu o tej porze było ich aż 15. Gorzej jest przypadkami ASF u dzików, których liczba niepokojąco rośnie. Resort rolnictwa nie ma więc wątpliwości, że najgorsze jest jeszcze przed nami.
– Jestem realistą, przy wysokich temperaturach i aktywności zwierząt, które są wektorami zapewne jeszcze jakieś ogniska się pojawią. Trzeba po prostu realnie patrzeć na sprawę - komentuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Ale nie oznacza to jednak bezczynności. Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników do przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dla hodowców trzody chlewnej to podstawowy obowiązek, aby ustrzec się przed wirusem.
- Będziemy z ASF walczyć w trochę inny sposób, śledząc przede wszystkim nieprawidłowości występujące w gospodarstwie. będą doprowadzać do tego, że osoba taka nie otrzyma odszkodowania. Nadszedł czas, kiedy trzeba naprawdę umiejętnie zabezpieczyć swoje gospodarstwo, swój dorobek życiowy i nie pozwalać, aby ASF się tam przedostał - powiedział Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.
- Musimy ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Walka z ASF – ministerstwo przykręca śrubę rolnikom
Zaostrzenie walki z afrykańskim pomorem świń zapowiada ministerstwo rolnictwa. Rolnicy, którzy nie przestrzegają zasad bioasekuracji mogą zapomnieć o jakichkolwiek rekompensatach.