Jak informowaliśmy wczoraj, w Pieczonkach koło Giżycka potwierdzono podejrzenie wystąpienia drugiego w tym roku ogniska ASF. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki badań, niestety przypuszczenia się sprawdziły. Wyniki badań przesłane wczoraj, są pozytywne...
Potwierdzono drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Mamy oficjalne potwierdzenie od lek. wet. Doroty Daniluk Zastępcy Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie.
– Niestety musimy potwierdzić, że przypuszczenia się potwierdziło. W próbkach stwierdzono wirus ASF w związku z powyższym, na terenie powiatu giżyckiego, w miejscowości Pieczonki zostało wyznaczone drugie w kolejności w tym roku ognisko w kraju i niestety na terenie naszego województwa. Podjęte będą jak najszybsze działania likwidacji ogniska. Ustalana jest możliwość utylizacji, ognisko jest duże 1712 szt. w związku z czym wszystkie świnie muszą być zabite. Powiatowy Lekarz Weterynarii postara się o jak najszybsze wybicie zwierząt, jest to duże przedsięwzięcie organizacyjnie. Zabite świnie będą przekazane do utylizacji, przeprowadzona zostanie wstępna dezynfekcja, następnie niszczenie wszystkiego co mogło mieć kontakt z wirusem, a z kolei nie może być zdezynfekowane. Wdrożone zostały wszystkie procedury, które w takim przypadku powinny być wdrożone. Obszar zagrożony obejmie również powiat węgorzewski. Wokół ogniska zostanie wyznaczony obszar 3 km strefy zapowietrzonej. Restrykcje dotyczące przemieszczeń niestety będą dotyczyły gospodarstw w promieniu 10 km – mówiła lek. wet. Dorota Daniluk.
Co dalej stanie się ze stadami w promieniu 3 km? Nie problem sobie wyobrazić. Czy czeka nas kolejny wykwit ognisk? Co stwierdzą lekarze weterynarii – czy były uchybienia w zasadach bioasekuracji, czy hodowcy otrzymają rekompensatę finansową... Tego wszystkiego dowiemy się wkrótce...
Podobnie było w poprzednich latach, wraz ze wzrostem temperatury, nasileniem prac polowych, niestety wirus afrykańskiego pomoru świń wzmaga swoją aktywność.
Przypomnijmy, że pierwsze ognisko ASF w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 29 stycznia 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń, położonym w gminie Gołdap, w powiecie gołdapskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w odległości 45 km w linii prostej od miejscowości Pieczonki.
dkol
StoryEditor
Warmińsko-Mazurskie: Drugie ognisko ASF w tym roku w Polsce
Niestety wczorajsze przypuszczenia dotyczące ogniska ASF w woj. warmińsko-mazurskim się sprawdziły. Są wyniki badań, niestety pozytywne…