Jak wynika z niepotwierdzonych jeszcze informacji źródłem zakażenia wirusem ASF u świń w gminie Zambrów i Wysokie Mazowieckie były zakupione zainfekowane prosięta. Zwięrzęta były sprzedawane bez pełnej dokumentacji przez handlarza, nieposiadającego nawet własnego gospodarstwa. Handlarz mógł mieć w sprzedaży nawet kilkaset sztuk prosiąt, w tym także pochodzące z okolic Hajnówki (obszaru położonego w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z wcześniejszych ognisk ASF). Zwierzęta były sprzedawane nielegoalnie. Natomiast skuszeni dobrą ceną hodowcy, zakupili je nie mając pewności skąd pochodzą.
Osobę sprzedającą nielegalne prosięta już zidentyfikowano, trwa dochodzenie, ile dokładnie prosiąt sprzedała i w jakie miejsca. Tymczasem nieoficjalnie wiadomo, że jest już 10 ognisko ASF i szykuje się lawina kolejnych.
Cały czas dowiadujemy się o kolejnych przypadkach wykrycia ASF w stadach świń. Co gorsza, choroba zaczyna wychodzić poza granice dotychczasowych stref buforowych. Najbliższe dni pokażą jak duże będzie zagrożenie dla obszarów poza dotychczas obowiązującą strefą z ograniczeniami.
Jak informuje Inspekcja Weterynaryjna, ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie.
Obydwa gospodarstwa, w których wyznaczono ogniska choroby, położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw. W gospodarstwach tych wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF).
O sytuacji na Podlasiu będziemy informować na bieżąco na www.topagrar.pl. ag, bcz