StoryEditor

45 lat zawodowej pracy prof. Henryka Grodzkiego

– Wkład w rozwój polskie hodowli bydła jest nie do przecenienia – powtarzali wszyscy uczestnicy jubileuszu 45-lecia zawodowej pracy prof. Henryka Grodzkiego.
26.06.2015., 12:06h

Jubilat tytuł magistra uzyskał dzięki pracy poświęconej efektom hodowlanym ograniczania dawek mleka dla cieląt w pierwszych miesiącach życia. Podczas dalszej kariery zawodowej skupił się na przydatności krzyżowania buhajów rasy charolaise w krzyżowaniu towarowym oraz użytkowości mięsnej bugajów-mieszańców dwu-, i trójrasowych pochodzących z krzyżówek krów rasy czarno-białej z buhajami rasy jersey, simental i holsztyńsko-fryzyjskiej. Badając te dwa zagadnienia obronił odpowiednio pracę doktorską i habilitacyjną. Stanowisko profesora zwyczajnego nasz jubilat piastuje od 2005 r.

Prof. Grodzki aktywnie działał i nadal działa na rzecz wielu organizacji, w tym m.in. Instytutu Zootechniki w Krakowie, Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Klubu Hodowców Bydła, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego czy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Od 2013 r. został także mianowany na rzecznika rektora SGGW ds. mobingu. Jego główna aktywność zawodowa związana jest jednak ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wśród najważniejszych pełnionych w murach tej uczelni funkcji należy wymienić przede wszystkim stanowisko prodziekana Wydziału Zootechnicznego (aktualnie Wydziału Nauk o Zwierzętach) oraz kierownika Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt.
Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Najważniejsze wyróżnienia to Odznaka Honorowa „Za zasługi dla SGGW”, Odznaka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”, Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz Honorowa Odznaka Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. 
– Mamy ogromny szacunek dla ludzi, którzy tworzyli historię polskiej hodowli – komentował dokonania jubilata Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Swoje uznanie dla zasług prof. Grodzkiego wyrażał także prof. Alojzy Szymański, rektor SGGW. Jak podkreślał, jest dumny z tego że przez wiele lat prof. Henryk Grodzki był jego najbliższym współpracownikiem i na ówczesne czasy wspólnie mieli oni okazję tworzyć jeden z pierwszych ośrodków naukowych hodowli bydła w Europie.

Prof. Henryk Grodzki jest także wieloletnim współpracownikiem „top agrar Polska”.
„Wyrażamy szacunek dla wszystkich działań i idei, jakimi kieruje się Pan Profesor na co dzień w działaniach na rzecz łączenia nauki z praktyką. Współpraca z Panem Profesorem jest dla nas wielkim wyróżnieniem” – czytamy w liście gratulacyjnym złożonym przez naszą redakcję podczas uroczystości na ręce jubilata.

mj

fot. Jajor

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 07:48