StoryEditor

Afera mleczna – są kolejne zarzuty i aresztowania

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w porozumieniu z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu zatrzymali kolejne osoby zamieszane w tzw. aferę mleczną w jednym z wielkopolskich zakładów mleczarskich. Zarzuty usłyszało jedenaście kolejnych osób.
14 lipca policjanci zatrzymali kolejne osoby związane z tak zwana afera, która wybuchła jesienią 2019 roku. Zarzuty usłyszało kolejnych jedenaście osób. Wśród tych osób są zarówno rolnicy dostarczający mleko, jak i pracownicy spółdzielni. Zatrzymany został także członek rady nadzorczej spółdzielni.

KWP w Poznaniu przypomina, że proceder działania na szkodę spółdzielni polegał między innymi na dolewaniu do mleka wody i zawyżaniu w ten sposób ilości dostarczanego mleka. Druga metoda polegała na zafałszowywaniu wskazań urządzeń pomiarowych i sztucznym zawyżaniu ilości odbieranego mleka. Spółdzielnia wypłacała rolnikom wyższe kwoty niż powinna. Rolnicy potem dzielili się nadwyżką z nieuczciwymi pracownikami spółdzielni.

Według informacji zebranych przez policjantów w toku śledztwa podejrzani powiązani w różnych konfiguracjach personalnych mogli działać w ten sposób kilka lat. Straty wyrządzone spółdzielni mogą sięgnąć kilku milionów złotych. We wrześniu 2019 r. zarzuty zostały przedstawione pierwszym zatrzymanym. Dotychczas materiały dowodowe i zarzuty objęły łącznie dwadzieścia dwie osoby. Większość osób podejrzanych w tej sprawie przyznała się do oszustwa. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 10 lat więzienia.

O sprawie pisaliśmy obszernie w numerze 11/2019 top agrar Polska. Jak wówczas podała policja, zatrzymano 11 osób, które złożyły wyjaśnienia i przyznały się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Byli to kierowcy cystern – pracownicy spółdzielni oraz dostawcy mleka.

Policja pracowała nad sprawą od dłuższego czasu, a punktem zwrotnym było wkroczenie do zakładu 17.09.2019 r. Zabezpieczono dokumentację rachunkowo-księgową, laboratoryjną oraz przewozową. Funkcjonariusze przeszukali szafki podejrzanych, w których zabezpieczyli dowody przestępstwa (zabezpieczono też ich mienie, tj. ok. 250 tys. zł). Policja wykonała również oględziny 20 cystern do przewożenia mleka.

Krótko potem media obiegło oświadczenie mleczarni, w którym spółdzielnia poinformowała, że: „Czynności dochodzeniowe dotyczyły okresu od 1.08 do 30.11.2018 r. i dotyczą wprowadzenia w błąd co do ilości odbieranego od producentów mleka krowiego”. Wówczas też spółdzielnia oświadczyła, że oferowane przez nią produkty: ”są zgodne z wymogami przepisów Prawa żywnościowego i są bezpieczne dla zdrowia”.

bcz, mj
Źródło: KWP Poznań
Fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:47