StoryEditor

Anti-Germ - nowe środki do dezynfekcji

Paletę środków do dezynfekcji systemów udojowych i budynków inwentarskich oferuje Anti-Germ.
07.09.2016., 18:09h

Rozwijając sieć sprzedaży w Polsce firma Anti-Germ szczególnie stawia na higienę wymienia krów i czystość instalacji udojowych. W tej grupie znaleźć można następujące produkty:

Trayor - gotowy do użycia roztwór do mycia i dezynfekcji wymion przed i po udoju. Przed dojem trzeba zanurzyć strzyki w kubku pianowym lub spryskać za pomocą spryskiwacza, po czym wytrzeć do sucha. Natomiast po udoju wystarczy zanurzyć lub spryskać strzyki na długości 3 do 5 cm.

Traydou - to lekko kwaśny środek żelowy, który tworzy na powierzchni strzyków powłokę dezynfekującą, którą trzeba wytrzeć przed kolejnym udojem. Preparat można aplikować za pomocą kubka do dezynfekcji. Podobny środek różniący się wyższą lepkością żelu nosi nazwę Trayfilm.

W odróżnieniu od powyższych produktów wytworzonych na bazie Bifenylu (substancja biobójcza) firma proponuje też preparaty, w których za dezynfekcję odpowiada jod. Wśród nich znaleźć można IO-Spray ciemnobrązową ciecz aplikowaną za pomocą kubka do dezynfekcji. 

Produkt z serii IO-Film tworzy cienką żelową powłokę chroniącą przed dostępem bakterii oraz wysychaniem i pękaniem strzyków. Podobnie jak w przypadku preparatów Traydou i Trayfilm warstwę tę trzeba całkowicie usunąć przed kolejnym dojem. Wyższą gęstością charakteryzuje się natomiast IO-Bar, co jak informuje producent ma też zapobiegać powstawaniu zapaleń wymion. Wymienione preparaty dezynfekcyjne stosować można w przypadku pozyskiwania mleka od owiec i kóz.

Grupę uzupełniających się preparatów do mycia i dezynfekcji urządzeń udojowych i powierzchni w dojarniach po zakończonym udoju tworzy kwaśny środek Top Acid (stosować wieczorem) oraz alkaliczny Top CL (stosować rano). Stosować je należy naprzemiennie mieszając z ciepłą wodą. Rolą kwaśnego preparatu w trakcie mycia instalacji jest usunięcie osadów mineralnych i kamienia mlecznego, natomiast płyn zasadowy skutecznie rozpuszcza i usuwa białka oraz tłuszcze.

Warto zwrócić uwagę na preparat Actiflash do szybkiej dezynfekcji aparatury udojowej w przerwie między udojem poszczególnych krów. Zanurzenie aparatu udojowego w cieczy o stężeniu 0,5% na minimum 1 minutę pozwala zdezynfekować go, co ma znaczenie w przypadku doju krów z podwyższoną zawartością komórek somatycznych i bakterii w mleku. Taka profilaktyka pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób. Poza tym środkiem Actiflash można dezynfekować chusteczki lub szczotki do mycia strzyków, układy do wody i żywności w płynie czy urządzenia do pojenia cieląt.

Uzupełnieniem programu dezynfekcyjnego firmy Anti-Germ jest Germicidan Blue służący do odkażania butów, kopyt i racic. Stosować go można w przypadku krów, owiec, kóz, świń i drobiu.

Mieszczący się w Memmingen (Niemcy) koncern Anti-Germ dystrybuuje również produkty dla mleczarń i innych zakładów przetwórczych (np. przemysł mięsny, browarniczy), a nawet szpitali czy hoteli. W portfolio firma ma ponad 1200 produktów chemicznych. Obecnie spółka buduje sieć dilerów w Polsce, którzy obsługują teren całego kraju. beb

Fot. firmowe

 

 

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 12:20