StoryEditor

Biotechniki stosowane w rozrodzie

To temat II Sesji Nauk Klinicznych organizowanej przez Instytut Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która odbyła się 7-8 kwietnia w Będlewie. Podczas spotkania dyskutowano o wykorzystaniu biotechnik w rozrodzie, ich efektywności i skutkach.
08.04.2016., 23:04h

Genomowa ocena bydła mlecznego
– Selekcja genomowa wpłynęła na zwiększenie dokładności oceny we wczesnym okresie życia zwierząt, skracając odstęp międzypokoleniowy. Dzięki temu hodowcy mogą nabywać nasienie młodych buhajów ocenionych genomowo, już w wieku ich 2 lat. Ogromne zmiany nastąpiły także po stronie żeńskiej, gdzie selekcji samic można dokonać z taką samą dokładnością jak u samców, zarówno dla cech produkcyjnych, jak i funkcjonalnych: zdrowia i płodności – mówił prof. Tomasz Strabel podczas swojego wykładu.

Produkcja i transfer zarodków u zwierząt – aktualna sytuacja w kraju i za granicą
Temat ten przedstawił prof. Jędrzej M. Jaśkowski, dyrektor Instytutu Weterynarii w Poznaniu. – Co roku przenoszonych jest na świecie ponad pół miliona zarodków, a liczba dawczyń oceniana jest na około 100 tys. Największym rynkiem w tym zakresie są Stany Zjednoczone. W Europie w 2014 r. wypłukano 22,5 tys. dawczyń, z czego większość stanowią krowy ras mlecznych, a liczba wypłukanych zarodków i oocytów wyniosła ponad 200 tys. Natomiast liczba zarodków przydatnych do transferu to 123,418 tys. – powiedział podczas wykładu prelegent.

W Polsce zarejestrowanych jest 7 zespołów ET (embriotrasfer), a liczba ta od kilku lat nie ulega zmianie. W 2015 r. zarodki uzyskano od ponad 158 krów dawczyń, a poziom ten porównywalny jest z poprzednimi latami.

Pewien postęp dokonuje się natomiast w zakresie pozyskiwania zarodków i rosnącej świadomości odbiorców usług ET, przejawiających się ścisłym nadzorem nad wykonaniem powierzonych przez lekarza zadań. Liczba przenoszonych zarodków w kraju w ubiegłym roku wyniosła 1 176 i była ponad 200 wyższa niż w 2014 i równocześnie wyższa na przestrzeni ostatnich ośmiu lat.   dj

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 18:08