Malownicze, górskie miasteczko Polanica-Zdrój od 22–24 czerwca gościło lekarzy weterynarii, zarówno naukowców jak i praktyków, hodowców, firmy farmaceutyczne i paszowe oraz studentów weterynarii.
Organizatorami wydarzenia były Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich UP we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna, PTNW, PFHBiPM. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. dr hab. Jan Twardoń.
Motywem przewodnim tegorocznej Konferencji była przyszłość bujatrii, czyli lecznictwa bydła, a także wyzwania, jakie przed całą branżą stawia XXI wiek. Nie ulega wątpliwości, że ciągły postęp naukowy i technologiczny nie tylko ułatwia pracę lekarzom weterynarii oraz hodowcom, ale również zmusza ich do stałego rozwoju.
Wykładowcy prezentowali najnowsze osiągnięcia w dziedzinie profilaktyki i leczenia chorób bydła. Konferencję rozpoczął wykład Waltera Baumgartnera z Uniwersytetu Wiedeńskiego, który przedstawił jedno z zagrożeń dla hodowli, którym jest choroba guzowatej skóry bydła, obecna już w Europie. Nie zabrakło wielu ciekawych prelekcji dotyczących dobrze wszystkim znanego zapalenia wymienia, w tym profilaktyki, szybkiego wykrywania i terapii mastitis.
Metody ulepszenia rozrodu krów, skutecznej inseminacji i wykrywania rui oraz ciąży były tematem wystąpień zarówno krajowych, jak i zagranicznych gości. Uczestnicy mogli posłuchać także wykładów dotyczących biotechnologii i nowoczesnych metod diagnostycznych.
Nie zabrakło tematu żywienia bydła, a gorącą dyskusję wywołał wykład prof. Zygmunta Kowalskiego z UR w Krakowie o możliwościach żywienia krów bez pasz GMO. Mimo różnorodności tematyki prelegenci zgodzili się, że należy cały czas poprawiać dobrostan zwierząt.
Poza częścią wykładową goście konferencji mieli liczne okazje do ciekawych dyskusji i spotkań, a także mogli cieszyć się piękną pogodą i atmosferą uzdrowiska. al